Służby siłowe Rosji i Białorusi, rosyjska gwardia narodowa (Rosgwardia) i MSW Białorusi, na mocy nowej umowy mają współpracować m.in. „na rzecz przeciwdziałania przestępczości” czy przy kontroli nad obrotem bronią.

Media w Rosji, powołując się na oficjalny portal prawny Białorusi podały, że rosyjska gwardia narodowa (Rosgwardia) i MSW Białorusi zawarły umowę o współpracy. Dzięki niej, siły obu państw będą pomagać sobie wzajemnie „na rzecz przeciwdziałania przestępczości”. O sprawie pisze m.in. krytyczna względem Kremla rosyjska „Nowaja Gazieta”, która powołuje się na tekst umowy.

Jak podano, współpraca służb siłowych Rosji i Białorusi będzie odbywać się na podstawie wniosku strony zainteresowanej albo z inicjatywy strony drugiej, jeśli ta uzna, że takie wsparcie jest niezbędne. Rosgwardia i MSW Białorusi mają także zapewniać wspólną kontrolę nad obrotem bronią.

 

Ponadto, resorty obu krajów będą rozwijać kontakty sportowe i kulturalne. Mają również pomagać sobie przy leczeniu funkcjonariuszy w sanatoriach i uzdrowiskach.

Przy tej okazji, część mediów zwraca uwagę, że po sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi i licznych protestach przeciwko reelekcji dotychczasowego prezydenta, Aleksandra Łukaszenki, prezydent Rosji Władimir Putin na jego prośbę zalecił sformowanie rezerwy spośród funkcjonariuszy rosyjskich organów ochrony prawa, W razie konieczności miała ona zostać wysłana na Białoruś, ale do tego nie doszło. We wrześniu Rosja poinformowała, iż siły te wróciły na miejsca stałej dyslokacji.

Przeczytaj: Gwardia Narodowa czy Pretoriańska?

Rosyjska Gwardia Narodowa powstała w 2016 roku. To największa struktura bezpieczeństwa wewnętrznego Federacji Rosyjskiej. Pełni funkcje samodzielne m.in. w zakresie policyjno-interwencyjnym, czy ochrony infrastruktury krytycznej państwa. Ponadto, pełni też funkcje pomocnicze wobec innych resortów siłowych, w tym ministerstwa obrony. Dotyczy to udziału w zwalczaniu zagrożeń niemilitarnych, czy ochronie granic. Rosgwardia posiada też pełnomocnictwa pozwalające jej funkcjonariuszom wkraczać na teren kolonii karnych objętych buntem i tłumić wszelkie przejawy nieposłuszeństwa osadzonych. Ma także służyć do tłumienia niepokojów społecznych i zamieszek na ulicach rosyjskich miast.

Przeczytaj: Rosja: Przedstawiono strukturę Gwardii Narodowej

Czytaj także: Rosgwardia otrzymała kolejne uprawnienia

wilnoteka.lt / PAP / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply