Białoruskie MSW poinformowało o 523 zatrzymanych

Według białoruskiego MSW w niedzielę na całej Białorusi doszło do 19 akcji protestu, podczas których funkcjonariusze milicji zatrzymali 523 osoby, z czego 160 w Mińsku.

W wydanym z poniedziałek komunikacie białoruskie MSW przedstawiło swoją wersję przebiegu wczorajszej demonstracji opozycji w Mińsku. Według niej po godzinie 17:50 czasu lokalnego część manifestantów skierowała się w stronę centralnej komendy milicji, którą miano obrzucić kamieniami. „W celu przerwania nielegalnych działań i zapobieżenia atakom na funkcjonariuszy, zastosowano środki specjalne, zatrzymano najbardziej agresywnych uczestników zamieszek” – czytamy w komunikacie. W toku tych wydarzeń dwóch milicjantów odniosło obrażenia.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak pisaliśmy, do użycia granatów hukowych przeciwko manifestantom doszło na ulicy Orłowskiej w Mińsku. Według portalu Tut.by działo się to, gdy demonstracja, która do tej pory przebiegała spokojnie, zbliżała się do końca. Protestujący rozbiegli się po podwórkach, gdzie byli wyłapywani przez funkcjonariuszy. W sieci pojawiło się wideo mające pokazywać wdarcie się „siłowików” do jednego z mieszkań na ulicy Orłowskiej, gdzie ukrywali się protestujący.

„Nowaja Gazeta” opublikowała zdjęcie rannego mężczyny, który miał zostać postrzelony gumową kulą.

Według MSW Białorusi w niedzielę protesty odbyły się we wszystkich miastach obwodowych. W Grodnie i w Lidzie, gdzie „zgromadzeni wykazywali się czynnym nieposłuszeństwem wobec funkcjonariuszy”, użyto gazu łzawiącego.

Łącznie w całym kraju zatrzymano 523 osoby, z czego 160 w Mińsku – oficjalnie za łamanie przepisów o zgromadzeniach. 352 z nich umieszczono w areszcie do czasu rozpatrzenia w sądach spraw o naruszenia administracyjne.

Jak pisaliśmy, agencja Interfax podawała, że w samym Mińsku protestowało wczoraj ponad 100 tys. ludzi. Dzisiaj na Białorusi miał zacząć się strajk generalny, do którego wezwała Swietłana Tichanowska.

Kresy.pl / Interfax / Tut.by

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz