Ponad 300 zatrzymanych podczas niedzielnych manifestacji na Białorusi

Podczas wczorajszych antyrządowych manifestacji na Białorusi zatrzymano 317 osób, z czego 258 z nich pozostaje w aresztach – poinformowało w poniedziałek białoruskie MSW.

W komunikacie zamieszczonym w serwisie Telegram MSW Białorusi podało, że w całym kraju odnotowano 10 akcji protestacyjnych. Jak oceniono, wszędzie poza Mińskiem liczebność demonstracji nie przekraczała 100 osób. “W sumie 317 obywateli zostało wczoraj zatrzymanych za naruszenie przepisów dotyczących masowych zgromadzeń” – napisano dodając, że 258 osób z tych osób pozostaje w aresztach do czasu rozpatrzenia ich spraw o wykroczenia administracyjne przez sądy.

Centrum obrony praw człowieka “Wiasna” ustaliło nazwiska 251 zatrzymanych podczas wczorajszych manifestacji. Większość zatrzymano w Mińsku, gdzie jak co tydzień doszło do dużej demonstracji, której liczebność powszechnie ocenia się na ponad 100 tys. ludzi. Inne zdanie w tej kwestii ma białoruskie MSW pisząc, że przyszło na nią około 10 tys. osób.

W spisie “Wiasny” są również osoby zatrzymane w Brześciu, Soligorsku, Bobrujsku, Mozyrzu, Mohylewie, Grodnie, Homlu i Żodzinie. Jak podano, w Bobrujsku zatrzymano prawie wszystkich uczestników “Marszu na rzecz uwolnienia więźniów politycznych”.

Portal Tut.by podał w niedzielę wieczorem, że wśród zatrzymanych było 16 dziennikarzy. Część z nich została zwolniona po wylegitymowaniu, pięciu pozostawało w areszcie.

Protesty na Białorusi odbywają się od 9 sierpnia, kiedy w kraju miały miejsce wybory prezydenckie. Według oficjalnych wyników wygrał je Aleksandr Łukaszenko, jednak białoruska opozycja uważa je za sfałszowane.

Kresy.pl / spring96.org / tut.by

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply