Dwóch Białorusinów, którzy we wrześniu 2020 roku schronili się na terenie ambasady Szwecji w Mińsku, jest już poza granicami Białorusi. Mężczyźni spędzili na terenie szwedzkiej placówki 21 miesięcy.

Jak podawaliśmy, we wrześniu 2020 roku na teren ambasady Szwecji w Mińsku dostało się dwóch Białorusinów, ojciec i syn, którzy szukali azylu w związku z udziałem w masowych protestach przeciwko rządom Aleksandra Łukaszenki. Mężczyźni dostali się na teren placówki przeskakując przez płot. Od tamtej pory mieszkali w ambasadzie, ponieważ władze Szwecji nie wiedziały, co z nimi zrobić – nie chciały ich wydać białoruskim władzom, a jednocześnie odmawiały udzielenia im azylu politycznego.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6489 PLN    (29.49%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Białoruski portal Zerkalo.io poinformował w czwartek, że obaj mężczyźni – Władisław i Witalij Kuznieczikowie – na początku czerwca br. zdołali przedostać się na Łotwę. Z wywiadu, który portal przeprowadził z nimi wynika, że Kuznieczikowie opuścili 1 czerwca teren ambasady w samochodzie szwedzkich dyplomatów. Oficjalnie Białorusini udawali się do innego miasta na badania lekarskie (Witalij chorował kiedyś na raka i powinien regularnie się badać). Nie jest jasne, dlaczego białoruskie służby prowadzące stałą obserwację ambasady, nie zauważyły ich wyjazdu.

Kuznieczikowie nie udali się na badania, lecz korzystając z transportu autobusowego skierowali się w stronę granicy z Łotwą. „Jechaliśmy transportem publicznym, ale przebieraliśmy się. Ja byłem w masce. Ojciec wcześniej zapuścił brodę” – mówił Władisław. Twierdzą, że granicę przekroczyli nielegalnie w nocy, idąc lasem. Pomagał im w tym kompas i GPS w „czystym” telefonie.

Mężczyźni przyznali w wywiadzie, że liczyli się z aresztowaniem przez białoruskie służby.

Kuznieczikowie trafili na Łotwie do otwartego obozu dla uchodźców. Próbują tam uregulować swoją sytuację prawną i znaleźć pracę.

Kresy.pl / news.zerkalo.io / polsatnews.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz