Minister zdrowia Czech Adam Vojtiech podał się w poniedziałek do dymisji. Stało się to po tym, jak w ostatnich dniach liczba wykrytych przypadków zarażenia koronawirusem w Czechach znacznie wzrosła.

Vojtiech ogłosił swoją decyzję w poniedziałek na konferencji prasowej. Jak mówił, przekazał już swoją dymisję premierowi Andrejowi Babiszowi. Swoim odejściem ma zamiar „stworzyć przestrzeń do rozwiązania problemu epidemii koronawirusa”.

„Przyszedłem do ministerstwa zdrowia, żeby dokonać pewnych zmian. Epidemia koronawirusa nie pozwoliła mi na to. Starałem się zrobić wszystko, aby pchnąć do przodu opiekę zdrowotną. Funkcję ministra zdrowia pełniłem z całego serca i ze wszystkich sił” – mówił Vojtiech.

Vojtiech ubolewał, że kiedy zaczęła się epidemia, został „ministrem Covidu”. Jego zdaniem Czechy dobrze poradziły sobie z pierwszą falą koronawirusa. „Nie mam się za co wstydzić” – deklarował. Jednak kilka dni temu minister przyznał, że pod koniec sierpnia powinien był być bardziej stanowczy w sporze z premierem o obowiązek zasłaniania twarzy w zamkniętych pomieszczeniach. Wówczas przeważyło zdanie premiera, który był przeciwnikiem obostrzeń.

Vojtiech pozostaje posłem partii ANO i zamierza teraz skoncentrować się na działaniach na rzecz opieki zdrowotnej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak stwierdza portal Novinky.cz, dymisja Vojtiecha jest zaskoczeniem. W poprzednich miesiącach politycy opozycji domagali się jego odejścia, jednak premier Andrej Babisz bronił ministra.

Premier Babisz chwalił na Facebooku odchodzącego ministra. Jego zdaniem zostałby on zapamiętany jako „najlepszy minister zdrowia”, gdyby nie epidemia. „W niewiarygodny sposób poradził sobie z pierwszą falą wirusa. Rozumiem, że musiało to być dla niego za dużo, że był zniesmaczony polityką i mediami, i postanowił odejść” – napisał premier Czech.

Jak pisaliśmy, w niedzielę czeski resort zdrowia poinformował, że w ciągu doby w kraju zarejestrowano 2046 przypadków zakażenia koronawirusem. To o 65 mniej przypadków zakażenia mniej niż w piątek. Był to jednak rekordowy przyrost w dniu wolnym od pracy, kiedy przeprowadza się mniej testów. W czwartek stwierdzona liczba nowych przypadków COVID-19 sięgnęła 3 tysięcy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / novinky.cz / gazetaprawna.pl / tvn24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz