Szczyt Trójkąta Lubelskiego na Ukrainie: “Celem jest udzielenie wsparcia w obliczu rosyjskich nacisków”

Prezydent Andrzej Duda udaje się na Ukrainę, gdzie razem z przywódcami Litwy i Ukrainy: Gitanasem Nausėdą i Wołodymyrem Zełenskim weźmie w poniedziałek udział w szczycie Trójkąta Lubelskiego.

Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy spotkają się w poniedziałek w Hucie na Ukrainie w ramach szczytu Trójkąta Lubelskiego, by rozmawiać o sytuacji bezpieczeństwa w regionie. “Celem szczytu Trójkąta Lubelskiego jest udzielenie Ukrainie wsparcia w obliczu rosyjskich nacisków i prowokacji” – poinformował szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Minister podkreślił, że szczyt będzie także kolejną okazją do wyrażenia, że Polska i Litwa wspierają ukraińską integrację euroatlantycką.

“Prezydenci Duda i Nausėda uczestniczyli niedawno w rozmowie Bukaresztańskiej Dziewiątki z Prezydentem USA Joe Bidenem i było tam jasno powiedziane, że na temat przyszłej integracji euroatlantyckiej Ukrainy muszą decydować sami Ukraińcy, nikt inny” – podkreślił.

„Będę rad powitać za kilka dni na Ukrainie prezydentów Polski, Andrzeja Dudę i Litwy, Gitanasa Nausedę. Po raz pierwszy spotkamy się osobiście w formacie Trójkąta Lubelskiego. Doceniam tę manifestację solidarności i poparcia! Wspólnie pogłębiamy ukraińsko-litewsko-polskie partnerstwo strategiczne” – napisał Zełesnki na Twitterze.

Jak pisaliśmy wcześniej, na Ukrainie odbyło się spotkanie przedstawicieli dyplomacji tego państwa oraz Polski i Litwy. Byli to koordynatorzy tzw. Trójkąta Lubelskiego. Podpisali „Wspólny plan działań w zakresie zwalczania dezinformacji na lata 2022-2023” – dokument. Którego podstawa była „mapa drogowa” przyjęta przez trzy państwa jeszcze w czasie lipcowej konferencji Trójkąt w Wilnie. „Wskazano w niej, że w najbliższych latach jednym z priorytetów współpracy Polski, Litwy i Ukrainy będzie komunikacja strategiczna i przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym” – przypomniał MSZ. W ramach wspólnego planu przedstawiciele trzech państw mają regularnie opracowywać wspólnie wydawać raporty o wyzwaniach i zagrożeniach informacyjnych. Wspólnie też Polska, Litwa i Ukraina mają reagować na tego rodzaju zagrożenia.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply