Polski Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau przebywając na Litwie zajmował się nie tylko relacjami dwustronnymi z tym państwem.

Rau kontynuował w środę swoją dwudniową wizytę na Litwie. Jak podał portal Znad Wilii szef polskiej dyplomacji podpisał wraz ze swoim litewskim i ukraińskim odpowiednikiem deklarację o wspólnym dziedzictwie Trójkąta Lubelskiego oraz Mapę Drogową o współpracy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

„Rolą szefów MSZ jest powołanie takiej inicjatywy, a teraz w naturalny sposób czekamy, aż do niej dołączą inne resorty, chociażby te, które zajmują się bezpieczeństwem, kulturą, oświatą czy obroną narodową. W trakcie spotkania podkreślaliśmy, że ważne są wspólne wysiłki w walce z dezinformacją. Powstała również inicjatywa, dotycząca tego, że dobrze byłoby doprowadzić jak najszybciej do spotkania ministrów kultury państw Trójkąta Lubelskiego” – kreślił linie rozwoju trójstronnego formatu Rau.

Mówiąc o nacisku nielegalnych migrantów szef polskiej dyplomacji uznał sytuację Litwy za niezwykle poważną – ” Wymaga ona tak samo poważnych reakcji, które – z kolei – potrzebują długiego namysłu i konsultacji.” Rau uznał, że to czynniki białoruskie zachęcają i ułatwiają migrantom z Bliskiego Wschodu przekraczanie litewskiej granicy. Polski minister zaznaczył, że to strona litewska musi się zwrócić do Polski o ewentualną pomoc w jej ochronie.

Mówiąc o stosunkach z Litwą Rau powiedział – “Nasze relacje są tak bliskie i tak kompleksowe, że nie ograniczają się wyłącznie do strefy rządowej czy parlamentarnej, ale także do wymiany doświadczeń poprzez wspólnoty akademickie, studenckie, społeczne. Zawsze będziemy się kierowali dobrymi praktykami rządzenia.”

Polski minister złożył wieńce w Mauzoleum Matki i Serca Syna na Rossie oraz w Mauzoleum Powstańców Styczniowych.

„Kiedy swój urząd objął minister Gabrielius Landsbergis, zdecydował się na pierwszą zagraniczną podróż do Polski. Mieliśmy rozmawiać o kwestiach ważnych dla społeczności polskiej. Zaczęliśmy od pisowni imion i nazwisk. Minister zapewnił mnie, że ta kwestia będzie priorytetowo potraktowana. Tym samym odpowie na te potrzeby i troski społeczności polskiej, choć nie tylko chodzi tutaj o ten impuls, wychodzący ze społeczności naszych rodaków na Litwie. Wskazałem, że jest to oczekiwany i pożądany krok. Sam doskonale po ludzku rozumiem ten duży dyskomfort, kiedy w obiegu oficjalnym występuje się jako nieco inna osoba, niż w życiu prywatnym.” – Rau powiedział o sytuacji mniejszości polskiej na Litwie dodając – “Minister Landsbergis przy pierwszym naszym spotkaniu wyraził zrozumienie moich trosk, wynikających z moich własnych prywatnych doświadczeń”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Polski minister wyszczególnił jedną kwestię ważna dla Polaków Wileńszczyzny – “Jeśli chodzi o szkolnictwo, Litwa stoi przed potencjalną reformą. W takiej sytuacji, w jakiej znajdują się Polacy, istnieje obawa, że te mniejsze szkoły, gdzie dominuje język polski, mogą się poczuć zagrożone. Z rozmów z panem ministrem wynika, że nie ma konkretnych projektów, jak do tych trosk się odnieść”.

zw.lt/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply