Dmytro Kuleba, szef MSZ Ukrainy, zaprosił szefa białoruskiej dyplomacji do Kijowa na szczyt ministrów spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, w ramach formatu „Trójkąta Lubelskiego”.

W piątek wieczorem MSZ Ukrainy opublikowało komunikat informujący o rozmowie telefonicznej szefów dyplomacji Ukrainy, Dmytro Kuleby i Białorusi, Uładzimirem (Władimirem) Makiejem. Dotyczyła ona zasadniczo sytuacji wokół zatrzymania przez białoruskie służby, „kilkudziesięciu rosyjskich bojowników”.

Jak pisaliśmy, białoruskie KGB zatrzymało w nocy 29 lipca pod Mińskiem 33 najemników z rosyjskiej firmy militarnej, tak zwanej „grupy Wagnera”. Białoruski Komitet Śledczy wszczął śledztwo w sprawie domniemanego przygotowywania przez nich niepokojów społecznych w związku z kampanią wyborczą na Białorusi. Ponadto białoruskie władze przekazały Kijowowi dane wszystkich zatrzymanych osób. Rosyjskie władze twierdzą, że są to „pracownicy firmy ochroniarskiej”, którzy tranzytem przez Białoruś zmierzali do Turcji, w której mieli kontrakt na ochronę obiektów przemysłowych. Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy poinformowało władze Białorusi o zamiarze żądania ekstradycji 28 z 33 mężczyzn. Ukraińskie władze uważają, że są to najemnicy, którzy walczyli po stronie separatystów w Donbasie. Obecnie na Ukrainie trwa przygotowywanie dokumentów niezbędnych dla wysyłania wniosków ekstradycyjnych.

Przypomnijmy, że również w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wyraził nadzieję, że obywatele Rosji zatrzymani na Białorusi zostaną wkrótce wypuszczeni.

Podczas rozmowy Kuleba podziękował stronie białoruskiej za przekazanie spisu zatrzymanych i zapewnił, że „zostanie on rzetelnie opracowany przez kompetentne organy Ukrainy”. Szef ukraińskiej dyplomacji powiedział, że „Białoruś i Ukraina nie są tylko partnerami, ale i sąsiadami i przyjaciółmi”. Zaznaczył, że Kijów wspiera Białoruś w kwestii ochrony swojej suwerenności i bezpieczeństwa gospodarczego.

Szef MSZ Ukrainy poinformował też Makieja o zainicjowaniu „Trójkąta Lubelskiego”, ogłoszonego przez Polskę, Litwę i Ukrainę formatu pogłębiania współpracy. Zaprosił też szefa białoruskiej dyplomacji do Kijowa, na spotkanie ministrów spraw zagranicznych „Ukrainy, Litwy i Polski”.

Ponadto, Kułeba i Makiej skupili się na kwestiach współpracy handlowo-gospodarczej, głownie wspólnych działań w sferze energetyki. Oba kraje są zainteresowane wykorzystaniem rurociągu Odessa-Brody celem dywersyfikacji dostaw ropy naftowej. Ministrowie uzgodnili też działania dotyczące przygotowania wizyty prezydenta Ukrainy na Białorusi oraz III Forum Regionów Ukrainy i Białorusi, które odbędzie się w październiku w Grodnie.

Jak informowaliśmy, efektem wtorkowego spotkania ministrów Jacka Czaputowicza, Linasa Linkevičiusa i Dmytro Kułeby stało się podpisanie deklaracji w sprawie „współpracy w ramach UE i NATO oraz wyzwań, jakie niesie aktywność Rosji w regionie”. Szefowie dyplomacji trzech państw twierdzą, że ich zbliżenie opiera się na „wielowiekowej historyczne i kulturalne więzi pomiędzy ich narodami” oraz wyrażają przekonanie o korzyściach „z tworzenia coraz silniejszych więzi politycznych, gospodarczych, infrastrukturalnych, bezpieczeństwa i kulturalnych pomiędzy ich krajami”.

Ministrowie mają ambicję „kształtowania bieżącej sytuacji politycznej, kulturalnej i społecznej Europy Środkowej” i zwracają uwagę na „strategiczne znaczenie zintensyfikowanej współpracy pomiędzy Unią Europejską, NATO i krajami Partnerstwa Wschodniego” oraz „funkcjonowanie Inicjatywy Trójmorza”. Sygnatariusze deklaracji jasno też dają do zrozumienia, że ich współpraca projektowana jest przeciw Rosji. Wśród płaszczyzn współpracy wymienia się także wspieranie mechanizmu Partnerstwa Wschodniego, wzajemne wsparcie w zakresie walki z pandemią koronawirusa, stymulowanie wzajemnego handlu i inwestycji, włączanie Ukrainy do projektu „Trójmorza” oraz „wdrażanie reform polityczno-ekonomicznych na Ukrainie”.

Żeby zapewnić osiągnięcie wyżej wymienionych celów, ministrowie podjęli decyzję o stworzeniu trójstronnej platformy współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej pomiędzy Rzeczypospolitą Polską, Republiką Litewską i Ukrainą – Trójkąta Lubelskiego. Zakłada to regularne spotkania szefów dyplomacji trzech państw, „także na marginesie spotkań wielostronnych i przy udziale wybranych partnerów” oraz „konsultacje wyższych urzędników ministerstw spraw zagranicznych oraz ustanowić oficerów łącznikowych”.

mfa.gov.ua / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Poznaniak74
    Poznaniak74 :

    Jedyne co się Łukaszence swoimi wyczynami zrobić to zjednoczyć przeciwko sobie zwolenników integracji z Zachodem i integracji z Rosją co widać było m.in na wiecach Swietłany Tichonowskiej. Jeszcze brakuje tylko żeby “nasz” tzw. rząd warszawski w ramach dalszej samokompromitacji uznał go za swojego “kolesia” i zaczął go wspierać…