Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy poinformowało władze Białorusi o zamiarze żądania ekstradycji 28 z 33 mężczyzn zatrzymanych w nocy 29 lipca pod Mińskiem. Ukraińskie władze uważają, że są to najemnicy, którzy walczyli po stronie separatystów w Donbasie.

Agencja Interfax-Ukraina dowiedziała się w piątek, że Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy zwróciło się do swojego odpowiednika na Białorusi z wnioskami o tymczasowe aresztowanie mężczyzn zatrzymanych 29 lipca br. przez białoruskie organy bezpieczeństwa w jednym z sanatoriów pod Mińskiem. Jak stwierdzono, 28 spośród tych osób jest podejrzanych o „udział w organizacji terrorystycznej”. Władze w Kijowie nazywają tak nieuznawane separatystyczne republiki w Donbasie. Według strony ukraińskiej 9 z tych 28 mężczyzn posiada ukraińskie obywatelstwo.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

„Tym samym strona ukraińska wyraziła zamiar zażądania ekstradycji tych osób na Ukrainę w celu postawienia ich przed sądem za przestępstwa związane z nielegalnym udziałem w konflikcie zbrojnym w Donbasie” – dodała ukraińska Prokuratura Generalna.

Obecnie na Ukrainie trwa przygotowywanie dokumentów niezbędnych dla wysyłania wniosków ekstradycyjnych.

Przypomnijmy, że również w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wyraził nadzieję, że obywatele Rosji zatrzymani na Białorusi zostaną wkrótce wypuszczeni.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak pisaliśmy, białoruskie KGB zatrzymało w środę 33 najemników z rosyjskiej firmy militarnej, tak zwanej „grupy Wagnera”. Białoruski Komitet Śledczy wszczął śledztwo w sprawie domniemanego przygotowywania przez nich niepokojów społecznych w związku z kampanią wyborczą na Białorusi. Ponadto białoruskie władze przekazały Kijowowi dane wszystkich zatrzymanych osób. Rosyjskie władze twierdzą, że są to „pracownicy firmy ochroniarskiej”, którzy tranzytem przez Białoruś zmierzali do Turcji, w której mieli kontrakt na ochronę obiektów przemysłowych.

Kresy.pl / Interfax-Ukraina

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz