Holenderski sąd nie wyda Polsce mężczyzny poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania. Argumentuje to brakiem niezależności sądów.

Międzynarodowa Izba Pomocy Prawnej Sądu Okręgowego w Amsterdamie zdecydowała, że nie wyda Polsce mężczyzny ściganego na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Holenderski sąd skierował również do TSUE pytania prejudycjalne dotyczące tego, czy w sytuacji “oczywistego” zdaniem sądu braku niezależności polskiego sądownictwa od władzy, należy wstrzymywać przekazywanie do naszego kraju osób podejrzanych.

CZYTAJ TAKŻE: KE: orzeczenia TSUE nie mogą być kwestionowane przez prawo krajowe – nawet konstytucję

– Polskie sądy nie są już niezależne od polskiego rządu i polskiego parlamentu – takie postanowienie przyjął w piątek sąd w Amsterdamie uzasadniając decyzję odmowną ws. wydania Polsce mężczyzny ściganego za handel narkotykami.

Międzynarodowa Izba Pomocy Prawnej holenderskiego sądu w związku z tą sytuacją chce uzyskać od Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedź czy faktycznie jest to przesłanka do niewydawania Polsce podejrzanych.

Według Izby od 2017 r. “niezależność polskich sądów, a co za tym idzie prawo do rzetelnego procesu, znajduje się pod coraz większą presją”. Wskazano na m.in. ingerencję polityczną w mianowanie prezesów oraz wiceprezesów sądów oraz praktykę przenoszenia sędziów. Holendrzy wskazują również na uchwalone pod koniec 2019 r. nowe przepisy w zakresie prawa dyscyplinarnego sędziów.

Wszystkie te wydarzenia łącznie wpływają na niezależność polskich sądów do tego stopnia, że ​​według Izby nie mogą one być już niezależne od polskiego rządu i parlamentu – przekonują.

Holendrzy zaznaczyli, że problem dotyka także Sądu Najwyższego. Posłużyli się przykładem niewstrzymania prac Izby Dyscyplinarnej mimo nakazu TSUE.

CZYTAJ TAKŻE: Polska powiadomiła KE o podjętych środkach ws. TSUE i Izby Dyscyplinarnej SN

Mężczyzna, którego dotyczy wniosek, miał sprowadzić z Holandii do Polski około 200 kilogramów miękkich i twardych narkotyków. Obecnie przebywa on w areszcie.

W 2018 r. doszło do podobnej sytuacji. Irandzka sędzia Eileen Donnelly miała wątpliwości dot. ekstradycji do Poslki Arura Celmera podejrzanego o handel narkotykami. W lipcu 2018 r. TSUE orzekł, że każdy sąd w Unii musi samodzielnie decydować, czy polski wymiar sprawiedliwości zapewnia sądzonemu prawo do niezależnego sądu i niezawisłych sędziów. Ostatecznie Donnelly zgodziła się na ekstradycję.

CZYTAJ TAKŻE: Niemiecki Trybunał Konstytucyjny: TSUE przekracza swoje kompetencje w ramach UE

Kresy.pl / onet.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Antymajdan2
  Antymajdan2 :

  Doskonała okazja, aby ogłosić światu, że Polska nie wyda Holandii, a także innym krajom UE jakichkolwiek osób ściganych za tzw. “przestępstwa mowy nienawiści”. Stalibyśmy się wtedy dla milionów krainą wolności.

  • Pol_AK
   Pol_AK :

   “Niezawisły” sąd holenderski wysłał zapytanie do instytucji z poza państwa czy dobrze robi… Chyba też powinniśmy wstrzymać wydawanie im jakichkolwiek przestępców lub osób podejrzanych.