Marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas swojej wizyty w Wilnie podkreślał znaczenie pogłębiania relacji polsko-litewskich. Uznał zarazem prawa i interesy Polaków z Litwy za mniej ważne, niż strategiczna współpraca z Litwą w dziedzinie bezpieczeństwa.

W środę Marszałek Sejmu Marek Kuchciński złożył jednodniową wizytę na Litwie. Towarzyszyła mu delegacja parlamentarzystów, m.in. poseł Kukiz’15 Bartosz Jóźwiak, Tadeusz Aziewicz z PO, Ewa Tomaszewska i Grzegorz Janik z PiS, a także przedstawiciele Kancelarii Sejmu RP.

Wizyta w Wilnie rozpoczęła się od złożenia wieńca przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na wileńskiej Rossie. Potem marszałek zapewniał, że z politykami litewskimi prowadzone są rozmowy bilateralne na tematy dotyczące spraw międzynarodowych, jak również stosunków polsko-litewskich.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

– Staramy się rozwijać te relacje – powiedział Kuchciński. Przyznał, że do wyjaśnienia są m.in. sprawy Polaków z Litwy, ale jednocześnie podkreślił, że są one drugorzędne względem współpracy polsko-litewskiej w dziedzinie bezpieczeństwa:

– Mamy świadomość, że jest wiele spraw do wyjaśnienia, choćby sprawy Polaków na Litwie i Litwinów w Polsce, ale to poszukiwanie dobrych rozwiązań tylko umocni naszą współpracę. Sprawa jest zasadnicza, chodzi o bezpieczeństwo Polski i Litwy. W obliczu różnych zagrożeń zewnętrznych jest to pierwszoplanowa i strategiczna sprawa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

PRZECZYTAJ: Kuchciński nie wymienił interesów mniejszości polskiej wśród najważniejszych obszarów współpracy z Litwą

Ten wątek wypowiedzi Kuchcińskiego nagłaśniali przedstawiciele polskojęzycznych środowisk liberalnych na Litwie, opowiadających się za większą integracją Polaków z Litwinami.

Głównym punktem wizyty było otwarcie w gmachu litewskiego Sejmu, wspólnie z przewodniczącym Sejmu RL Viktorasem Pranckietisem, wystawy poświęconej tradycjom polskiego parlamentaryzmu do 1791 roku. W swoim wystąpieniu marszałek Sejmu podkreślił, że Unia Lubelska scaliła dwa organizmy państwowe, Polskę i Litwę, dając „początek narodzinom nowego w Europie systemu parlamentarnego”. Przypomniał też, że w przyszłym roku będzie obchodzona 450. rocznica Unii Lubelskiej, którą nazwał „podstawą relacji polsko-litewskich przed wiekami”.

– Dzisiaj ta siła i moc owocuje wsparciem, jakie wzajemnie sobie okazujemy, współpracując w regionie, Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckim – mówił Kuchciński. .

Następnie, podczas wspólnej konferencji prasowej z Pranckietisem, marszałek Sejmu podkreślił znaczenie umacniania stosunków polsko-litewskich. – Trudno jest odbudować związku międzyludzkie – także związki międzyparlamentarne – kiedy przez parę pokoleń je likwidowano i burzono. Jednak robimy bardzo szybkie postępy. Zmieniający się szybko czas polityczny i społeczny na całym świecie, a także w Europie zmusza nas do przyśpieszenia tych stosunków. Jesteśmy przygotowani żeby uruchomić Zgromadzenie Parlamentarne – zaznaczył Marek Kuchciński.

Z kolei przewodniczący litewskiego Sejmu zaznaczył, że to już jego czwarte spotkanie z marszałkiem polskiego Sejmu w tym roku. Podkreślił, że najbliższym partnerem Republiki Litewskiej w regionie była i jest Polska. – Jestem z tego dumny. Jesteśmy zgodni wspólnie działając w wielu dziedzinach – mówił Pranckietis.

Zdaniem litewskiego polityka, w tym roku polsko-litewska współpraca polityczna była bardzo intensywna. Zaznaczył też, że zostały przyjęte strategiczne decyzje w sprawie projektów infrastrukturalnych i intensywnie współpracowano w dziedzinie bezpieczeństwa. Pranckietis dodał, że dalej należy wzmacniać polsko-litewską współpracę w dziedzinie obrony regionalnej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Po konferencji odbyło się spotkanie dwustronne Kuchcińskiego i Pranckietisa. Rozmowy dotyczyły między innymi „możliwości zorganizowania w szczególnym dla stosunków polsko-litewskich roku 2019 posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego”.

W Wilnie marszałek Sejmu RP wraz z towarzyszącą mu delegacją obejrzał wystawę „Litwo, Ojczyzno moja… Adam Mickiewicz i jego poemat Pan Tadeusz”, prezentowaną w Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich.

Przypomnijmy, że we wrześniu ub. roku marszałek Kuchciński w udzielonym wileńskiemu radiu wywiadzie uznał, że stosunki z tym państwem są dobre, a współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa jest ważniejsza niż kwestia przestrzegania praw naszych rodaków na Wileńszczyźnie. Jego słowa ostro skrytykował poseł Robert Winnicki, określając jego wypowiedź jako „najbardziej skandaliczną rzecz” w ostatnim okresie naszej polityki wobec Litwy.

PRZECZYTAJ: Marszałek Kuchciński o sytuacji Polaków na Litwie: Jestem zwolennikiem rozmów bez stawiania warunków

Czytaj również: Hipokryzja do potęgi drugiej czyli marszałek Kuchciński w sprawie Litwy

L24.lt / zw.lt / sejm.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

15 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  lp :

  Ale mamy marszałka – sprawy Polaków drugorzędne? Co sobie myślą i co czują nasi bracia szykanowani przez Litwinów na ich OJCZYSTEJ ziemi, którą Stalin wydarł Polsce w 39r? Jeżeli interes Polaków jest dla tej miernoty drugorzędny to z kim identyfikuje się Kuchciński i czyje interesy realizuje PiS, bo że nie Polaków to widać, słychać i czuć.

 2. Avatar
  mariusz67 :

  Wizyta Kuchcińskiego i świty posłów była dość bladym tłem dla prawdziwego wydarzenia tego dnia, czyli wizyty w Wilnie Ojca Tadeusza Rydzyka, dyrektora Radia Maryja.
  Przybył on na tradycyjne spotkanie opłatkowe Związku Polaków na Litwie. W obecności kilkuset uczestników wygłosił krzepiącą mowę i złożył serdeczne życzenia.
  Obecność takiego zacnego gościa stanowiła dla Wilniuków wielką, autentyczną radość i wsparcie dla dalszego umacniania polskości na ziemi wileńskiej.

 3. Avatar
  mariusz67 :

  A co do marszałka Sejmu, no cóż, nie powiedział niczego odkrywczego, ale też niczego się po nim nie należało spodziewać. Widziałem zdjęcie z Rossy, zmarznięty Kuchciński i peowiec Aziewicz, obok ambasador Doroszewska – miejmy nadzieję wkrótce będzie zdymisjonowana podobnie jak Piekło w Kijowie, oprócz tego chłód i pustka. Możliwe że urzędowanie Kuchcińskiego skończy się z upływem kadencji Sejmu czyli za kilka miesięcy i tyle w temacie. Nikt specjalnie nie będzie tęsknił ani za nim, ani za Doroszewską, ani tym bardziej Piekło.

 4. Avatar
  greg :

  Lietuvusy (żmudzini, po bialorusku żamoidy – w odróżnieniu od historycznie prawdziwych, tradycyjnie przyjaznych nam litwinów zwanych obecnie białorusinami) szykanują Polakow, a ta kreatura bez honoru, przydupas kaczora, 3 razy wyrzucany za tępotę z 1. roku studiów, bije pokłony przed tym 2-mln, zależnym od in. w tym Polski, g.wnianym mocarstwem.