W Wilnie otwarto Centrum Języka Polskiego i Kultury

Centrum Języka Polskiego i Kultury w Wilnie przy Akademii Edukacji Uniwersytetu Witolda Wielkiego będzie oferować studia polonistyczne o kierunku pedagogicznym oraz nowe kierunki zintegrowane. Ma to pomóc w uzupełnieniu spodziewanego braku nauczycieli zdolnych do kształcenia uczniów w języku polskim na Litwie.

W czwartek odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Języka Polskiego i Kultury w Wilnie przy Akademii Edukacji Uniwersytetu Witolda Wielkiego. Będzie ono oferować zarówno studia polonistyczne o kierunku pedagogicznym, jak i nowe kierunki zintegrowane. Te ostatnie mogą być bardziej atrakcyjne dla studentów, a ponadto mogą pomóc uzupełnić przewidywalny w najbliższych 10 latach brak nauczycieli zdolnych do kształcenia uczniów w języku polskim.

Przeczytaj także: W Wilnie uruchomiono nabór na polonistykę

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

970 PLN    (4.4%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Centrum Języka Polskiego i Kultury w Wilnie już ogłasza 5 nowych opcji przy rekrutacji na studia. Są to: 1. „Pedagogika przedmiotu (język polski oraz literatura)” z możliwością studiów równoległych języka angielskiego lub litewskiego; 2. „Pedagogika przedmiotu (język litewski oraz literatura)” z językiem polskim; 3. „Pedagogika przedmiotu (język angielski i inny język obcy polski)”; 4. „Pedagogika klas początkowych oraz wczesne nauczanie języka obcego angielskiego lub polskiego”; 5. „Pedagogika przedszkolna oraz przygotowawcza do szkoły” z językiem polskim.

Przedstawiciele Rektoratu Uniwersytetu Witolda Wielkiego (VDU) wyrażają swoją przychylność w sprawie rozszerzenia możliwości studiów do kształcenia pedagogów z kwalifikacją wykładania w szkołach z polskim językiem nauczania. Zwraca się uwagę na atrakcyjne warunki studiów. Będą one współfinansowane zarówno przez Polskę, jak i państwo litewskie.

Według portal L24.lt, działania związane z uruchomieniem Centrum mają zapewnić zwiększenie liczby nauczycieli w szkołach z polskim językiem nauczania. Zaznaczono, że są wynikiem stanowczych i skutecznych działań Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin. Doprowadziły one nie tylko do zachowania polonistyki pedagogicznej w Wilnie, ale również do jej rozszerzenia.

„Nie poddano się próbom likwidacji polonistyki, wynikiem czego jest istnienie dwóch polonistyk w Wilnie” – czytamy na L24.lt.

Przeczytaj: Wilno: powstanie Centrum Edukacji Polonistycznej przy Uniwersytecie Witolda Wielkiego

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele Polaków z Litwy i AWPL-ZChR, w tym poseł Jarosław Narkiewicz, Ambasador RP Urszula Doroszewska, a także przebywająca w tym czasie w Wilnie delegacja parlamentarzystów z Polski.

Przypomnijmy, że latem 2017 roku, bez wcześniejszej zapowiedzi został wstrzymany nabór studentów na kierunek filologii polskiej ze specjalizacją pedagogiczną na Litewskim Uniwersytecie Edukologicznym. Poseł Jarosława Narkiewicza z AWPL-ZChR mówił wówczas o „podstępnej próbie likwidacji polonistyki”. Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” i Związek Polaków na Litwie wydały wówczas wspólne oświadczenie, w którym wyraziły oburzenie z powodu jednostronnej, niekonsultowanej z polską społecznością na Litwie decyzji. Dzięki interwencji polskiej społeczności i posłów AWPL-ZChR rekrutacja została wznowiona.

l24.lt / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz