Od piątku 21 sierpnia samolot NATO wczesnego ostrzegania i radiolokacyjnego nadzoru AWACS został rozmieszczony w Krakowie, w celu udziału w szkoleniu członków paktu, Polski i Stanów Zjednoczonych. Załoga samolotu będzie ćwiczyła z polskimi i amerykańskimi myśliwcami.

Jak czytamy w komunikacie NATO, od 21 do 28 sierpnia 2020 roku samolot wczesnego ostrzegania i radiolokacyjnego nadzoru AWACS należący do NATO będzie znajdował się w Krakowie w Polsce podczas szkoleniu członków Paktu Pólnocnoatlantyckiego, Polski i Stanów Zjednoczonych. Współpracując ściśle z Polskim Centrum Kontroli i Raportowania, załoga AWACS będzie wspierać polskie i amerykańskie myśliwce, zapewniając dowodzenie i kontrolę w powietrzu.

Zobacz też: Kolejny incydent z udziałem samolotów Rosji i NATO

Udział AWACS w ćwiczeniu „Aviation Detachment Rotation 20-4” jest od dawna planowanym działaniem, obejmującym loty nad terytorium sojuszników. Jest częścią środków NATO wdrożonych w 2014 roku po nielegalnej i bezprawnej aneksji Krymu przez Rosję i podlega ich obowiązkowi. Środki te mają na celu zapewnienie wschodnich członków sojuszu o zaangażowaniu i solidarności NATO, a także powstrzymanie ewentualnej agresji na członków NATO.

Stacjonująca w bazie lotniczej Geilenkirchen w Niemczech flota NATO składająca się z 14 samolotów AWACS prowadzi szeroki zakres operacji – w tym loty wspierające globalną koalicję na rzecz pokonania ISIS, a także operację “Sea Guardian”. Regularnie wykonują loty w ramach środków NATO na całym obszarze wdrażania, w tym loty obserwacyjne, wsparcie ćwiczeń lub „pokazywanie obecności”.

Statek powietrzny wczesnego ostrzegania (AWACS) to samolot wojskowy, dozoru radiolokacyjnego, którego główną rolą jest wykrywanie innych statków powietrznych, a także statków wodnych za pomocą radaru.

Zobacz też: Siły Powietrzne USA chcą wprowadzić drony Skyborg do 2023 r., mają zastąpić stare F-16 i MQ-9 [+VIDEO]

Kresy.pl/nato.int

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply