Trójkąt Lubelski chce walczyć z dezinformacją

W sobotę odbyło się na Ukrainie spotkanie przedstawicieli dyplomacji tego państwa oraz Polski i Litwy.

Spotkanie koordynatorów tak zwanego Trójkąt Lubelskiego odbyło się w ukraińskim Łucku. Przedstawiciele Polski, Litwy i Ukrainy podpisali w jego trakcie „Wspólny plan działań w zakresie zwalczania dezinformacji na lata 2022-2023”, jak podała strona internetowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Podstawą dla podpisania tego dokumentu była „mapa drogowa” przyjęta przez trzy państwa jeszcze w czasie lipcowej konferencji Trójkąt w Wilnie. „Wskazano w niej, że w najbliższych latach jednym z priorytetów współpracy Polski, Litwy i Ukrainy będzie komunikacja strategiczna i przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym” – przypomniał MSZ.

W ramach wspólnego planu przedstawiciele trzech państw mają regularnie opracowywać wspólnie wydawać raporty o wyzwaniach i zagrożeniach informacyjnych. Wspólnie też Polska, Litwa i Ukraina mają reagować na tego rodzaju zagrożenia. „W ostatnich miesiącach działania o charakterze dezinformacyjnym wobec Polski, Litwy i Ukrainy przybrały na sile i stanowiły istotną część ataku hybrydowego na naszą wschodnią granicę. Jestem przekonany, że wspólny plan działań w zakresie zwalczania dezinformacji będzie stanowił solidną podstawę dla spójnej reakcji na zagrożenia w sferze informacyjnej” – skomentował wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, który reprezentował Polskę w Łucku.

Przedstawiciele trzech państw mieli też omawiać zagrożenie „dla bezpieczeństwa Ukrainy ze strony Federacji Rosyjskie oraz ataku hybrydowego ze strony Łukaszenki na wschodnią granicę RP”. W tym kontekście „Rozmówcy zgodnie potępili eskalowanie kryzysów regionalnych w wymiarze bezpieczeństwa ze strony Federacji Rosyjskiej”.

Wiceminister Przydacz zapowiedział, że w ramach Trójkąta „planowane są rozmowy na najwyższym szczeblu – prezydentów i premierów”.

gov.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. franciszekk
  franciszekk :

  Czy DEZINFORMACJĄ dla tzw. trójkąta lubelskiego jest fakt powieszenia na elewacji polskiej szkoły we Lwowie przez Radę Miasta Lwowa, popiersia jednego z największych krwawych rzeźników cywilnej bezbronnej polskiej ludności w czasie II wojny światowej?
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_%C5%9Arednia_nr_10_we_Lwowie
  Aaaa…. tak przy okazji publicznie pytam, także Ukraińców, komu i czemu ma służyć taki „zaszczytny” fakt?
  Jeśli Niemcy mogą przypisywać w mediach swoje zorganizowane bestialskie mordy Polakom – polskie obozy koncentracyjne,
  Żydzi domagając się miliardowych odszkodowań od Polaków za skutki II wojny światowej to Ukraińcy mogą bezkarnie „zaszczyć” Polaków popiersiem ludobójcy na elewacji polskiej szkoły ?.