Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg uważa, że ​​zapowiedziana przez Kreml wizyta Władimira Putina w Korei Północnej pokazuje, że Rosja jest coraz bardziej uzależniona od krajów autorytarnych.

Jak przekazał w poniedziałek portal Barrons, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg uważa, że ​​zapowiedziana przez Kreml wizyta Władimira Putina w Korei Północnej pokazuje, że Rosja jest coraz bardziej uzależniona od krajów autorytarnych. Powiedział to podczas przemówienia w ośrodku doradczym Wilson Center w Waszyngtonie 17 czerwca.

Zdaniem Stoltenberga podróż Putina do Korei Północnej „pokazuje, jak bardzo prezydent Putin i Moskwa są obecnie uzależnieni od autorytarnych krajów na całym świecie”.

„Ich najbliższymi przyjaciółmi i największymi zwolennikami rosyjskiej wojny agresywnej są Korea Północna, Iran i Chiny” – dodał.

Zapytany, jakie działania może podjąć NATO w związku z tą współpracą tej „osi zła”, Stoltenberg przypomniał, że na Koreę Północną nałożono już wiele sankcji. „Problem polega na tym, że Rosja obecnie narusza te sankcje” – powiedział sekretarz generalny.

Przypomnijmy, że minister obrony Korei Południowej Shin Wonsik powiedział w wywiadzie dla Bloomberg News, że w Seulu wykryto co najmniej 10 000 kontenerów transportowych wysyłanych z Korei Północnej do Rosji, które mogą pomieścić aż 4,8 miliona pocisków artyleryjskich podobnych do tych, których Rosja użyła podczas bombardowania Ukrainy. „Oczekuje się, że Putin będzie zabiegał o bliższą współpracę z Koreą Północną w zakresie bezpieczeństwa, zwłaszcza w zakresie dostaw wojskowych, takich jak pociski artyleryjskie, które są niezbędne, aby wykorzystać szansę na zwycięstwo” – powiedział Shin.

Wspomniał także, że Korea Północna wysłała dziesiątki rakiet balistycznych, aby pomóc Putinowi w ataku na Ukrainę.

W zamian za amunicję Rosja wysłała Korei Północnej technologie, które pomogą w realizacji planów rozmieszczenia licznych satelitów szpiegowskich, a także broni konwencjonalnej, takiej jak czołgi i samoloty.

Kresy.pl/Barrons

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply