Na potrzeby ukraińskich sił inżynieryjnych rząd niemiecki przekazał 5 opancerzonych pojazdów naprawczych i ewakuacyjnych – poinformował portal Militarnyj.

Jak poinformował portal Militarnyj, na potrzeby ukraińskich sił inżynieryjnych rząd niemiecki przekazał 5 opancerzonych pojazdów naprawczych i ewakuacyjnych

Ukraina otrzymała pojazdy wsparcia Bergepanzer 2. Ukraińskie wojsko musiało przejść szkolenie w Niemczech w zakresie użytkowania tych pojazdów. Niemiecki opancerzony wóz remontowo-ewakuacyjny „BPz-2” należy do grupy pojazdów wsparcia bojowego.

Bergepanzer 2 to niemiecki wóz zabezpieczenia. Jego konstrukcja także została oparta na czołgu Leopard 1. Opancerzona kabina załogi została umieszczona na kadłubie Leoparda. W kabinie znajduje się miejsce dla czterech żołnierzy. Pojazd jest uzbrojony w dwa karabiny maszynowe MG3 kal. 7,62 mm, a także wyrzutnie granatów dymnych. Wóz jest wyposażony w hydrauliczny dźwig, wyciągarkę oraz lemiesz umieszczony z przodu. Jego prędkość maksymalna wynosi 62 km/h, a zasięg ok. 850 km.

Jak informowaliśmy w środę czeski rząd zatwierdził nową partię pomocy wojskowej dla Ukrainy w postaci ciężkiego sprzętu, broni i amunicji.

Według niej od początku roku eksport sprzętu wojskowego z Czech na Ukrainę osiągnął prawie 1,9 miliarda dolarów. W tym samym czasie Czechy pomogły Ukrainie łącznie kwotą 4,2 miliarda dolarów.

Minister wyjaśniła, że Czechy przekazują Ukrainie nie tylko ciężki sprzęt, ale także broń krótko- i długolufową, a także amunicję.

Černochová zauważyła, że Ukraina poprosiła o nie podawanie dokładnych nazw broni, którą Czesi dostarczają Kijowowi.

Przypomnijmy, we wtorek miała miejsce rozmowa telefoniczna prezydentów Stanów Zjednoczonych i Ukrainy, Joe Bidena i Wołodymyra Zełenskiego. W rozmowie uczestniczyła też wiceprezydent Kamala Harris. Według komunikatu Białego Domu, Biden i Harris podkreślili, że USA nigdy nie uznają aneksji części ukraińskiego terytorium przez Rosję. Prezydent obiecał też Ukrainie dalsze wsparcie w jej obronie przed rosyjską agresją. Dodał, że wsparcie to będzie udzielane tak długo, jak będzie trzeba.

Biden poinformował Zełenskiego, że wcześniej tego dnia zatwierdzono przekazanie Ukrainie nowego pakietu pomocy militarnej o wartości 625 mln dolarów. W jego skład wchodzą m.in. systemy artylerii rakietowej HIMARS oraz inne systemy artyleryjskie wraz z amunicją, a także pojazdy wojskowe.

Ponadto, według Białego Domu, Biden potwierdził dalszą gotowość ze strony Stanów Zjednoczonych do obciążenia „poważnymi kosztami” wszelkich osób, podmiotów prawnych i krajów, które popierają aneksję części ukraińskiego terytorium przez Rosję.

Kresy.pl/Mil.in

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply