Waluta Indii na dnie

Waluta Indii – rupia osiągnęła najniższą w historii wartość wobec dolara. Był on wart we wtorek 82 rupie.

Zgodnie z danymi przytoczonymi przez portal telewizji TeleSUR indyjska waluta straciła od początku bieżącego roku wobec dolara 8,9 proc swojej wartości. Przy czym Bank Rezerwy Indii wydawał w 2022 r. rezerwy walutowe w dramatycznym tempie, aby utrzymać rupię na stabilnym poziomie. Niemniej sięgnęła ona antyrekordu.

Według raportu lokalnego dziennika “Business Line” po wyprzedaży dolarów przez indyjski bank centralny RBI jego rezerwy walutowe uszczupliły się najbardziej spośród wszystkich gospodarek wschodzących. Od początku 2022 roku do 16 września indyjskie rezerwy spadły o 13,88 procent, z 633,6 miliarda dolarów do 545,6 miliarda dolarów.

Przyczyną spadku rupii jest wiele czynników, w tym trwająca wojna na Ukrainie, podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną USA, a także inwestorzy sprzedający indyjskie akcje w celu zakupu zagranicznych.

Eksperci finansowi twierdzą, że wraz ze wzrostem inflacji na całym świecie i spowolnieniem wzrostu gospodarczego Indii, inwestorzy uciekają z nich na rynki USA. Rupia spada w stosunku do dolara głównie z powodu rosnącego deficytu handlowego, a import rośnie znacznie szybciej niż eksport, przytacza TeleSUR.

Według indyjskiego ministerstwa handlu i przemysłu eksport towarów z Indii w okresie kwiecień-sierpień br. wyniósł 192,59 miliardów dolarów, a import towarów w tym samym okresie wyniósł 317,81 miliardów dolarów.

Słabsza rupia sprawia, że ​​import jest droższy, wywierając w ten sposób krótkoterminowy negatywny wpływ na produkcję krajową i PKB Indii w całości.

Wzrost importu wynika głównie z gwałtownego wzrostu cen ropy po rozpoczęciu wojny na Ukrainie na pełną skalę. Dołożył się do tego także wzrost rachunku za wwóz węgla i innych podstawowych towarów, zwłaszcza surowców.

Osłabienie rupii w stosunku do dolara będzie miało wpływ na indyjską gospodarkę i zwykłych obywateli. Deprecjacji rupii oznacza, że ​​rząd, firmy i obywatele są zmuszeni płacić coraz większe sumy pieniędzy za wiele towarów. To z kolei napędzi inflację.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Indie są trzecim co do wielkości konsumentem ropy naftowej na świecie i importują ponad 80 proc. swojego zużycia tego surowca. Wraz ze wzrostem cen paliw rosną również ceny prawie wszystkich innych towarów i produktów sprzedawanych w Indiach. Jeśli ceny ropy naftowej będą nadal rosły, istnieje możliwość, że deprecjacja rupii będzie postępować. W ten sposób inflacja w kraju również będzie rosła.

Skutki odczują też przedsiębiorstwa, w których import jest kluczowym źródłem surowców czy podzespołów dla produkcji. Koszty produkcji przemysłowej prawdopodobnie wzrosną w branży motoryzacyjnej, elektronicznej, komputerowej. Słabnąc rupia zaszkodzi indyjskiej produkcji przemysłowej.

Czytaj także: Indie chcą przerabiać rosyjską ropę na benzynę i wysyłać ją do Europy

telesurenglish.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply