Postępy sił ukraińskich w obwodzie ługańskim

Siły ukraińskie zajęły kolejne miejscowości w obwodzie ługańskim i umacniają się, przygotowując do kolejnych natarć na wschód. Potwierdzają to źródła ze strony rosyjskiej, które spodziewają się m.in. rychłego ataku Ukraińców na miasto Swatowe.

W środę strona ukraińska poinformowała o odbiciu z rąk Rosjan kilku miejscowości w obwodzie ługańskim. Ukraiński gubernator tego do niedawna całkowicie kontrolowanego przez siły rosyjskie obwodu, Serhij Hajdaj, oświadczył, że wojska ukraińskie odzyskały kontrolę nad sześcioma miejscowościami.

„Ukraińskie wojska wyzwoliły sześć miejscowości na Ługańszczyźnie. Ludzie z terytoriów, które Rosja zagarnęła jeszcze w 2014 roku, czekają na Siły Zbrojne Ukrainy” – napisał Hajdaj na Telegramie.

Ukraiński gubernator zalecił mieszkańcom obwodu, którzy znajdują się pod okupacją, by wyjechali dalej od linii frontu lub przebywali w pobliżu schronów. Dodał też, że „na głębokich tyłach Rosjan wybuchają koszary i magazyny amunicji”. Twierdził też, że mieszkańcy obwodu, w tym także chorzy, są przymusowo mobilizowani.

W sieci zamieszczono też fotografie i nagrania, mające świadczyć o tym, że siły ukraińskie zajęły wioski Hrekiwka i Makijiwka na zachodnim skraju obwodu ługańskiego.

Zajęcie tych miejscowości przez Ukraińców potwierdziły też źródła ze strony rosyjskiej. Jak podają, na zachód od miasta Swatowe siły ukraińskie umocniły też swoje pozycje na wschodnim brzeg rzeki Oskił, w rejonie miejscowości Nowopłatoniwka i Bohusławka. Posuwają się też na wschód w kierunku miejscowości Rajhorodka, gdzie przegrupowywała się rosyjska armia. Zdaniem rosyjskich miliblogerów, siły ukraińskie zapewne wkrótce będą próbowały przełamać linie rosyjskie i wyjść na Swatowe, nim Rosjanie umocnią obronę miasta.

Bardziej na południe, po utracie miasta Łyman i lewego brzegu rzeki Żeriebiec, Rosjanie wycofali na wschód do miasteczka Kreminna, gdzie jednostki inżynieryjne prowadzą prace fortyfikujące. Próbują też opóźnić marsz jednostek ukraińskich za pomocą ostrzału artyleryjskiego i ataków lotnictwa. Z przyczółka koło miejscowości Terny ukraińskie, mobilne grupy dywersyjno-rozpoznawcze prowadzą wypady na trasę Swatowe-Kreminna.

Przeczytaj: ISW: Ukraińcy coraz bardziej zagrażają siłom rosyjskim w obwodzie ługańskim

Czytaj także: Rosjanie zmuszeni do wycofania się na prawym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim

Unian / Telegram / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. r2d2
    r2d2 :

    Rosjanie znowu się “przegrupowali”? A może dobrze by zrobili gdyby robili takie “akcje” na terytorium Rosji. Po co ruscy napadli na sąsiada? Przecież mają największy kraj na świecie, ponoć.