Amerykańscy urzędnicy w rozmowie z CNN poinformowali, że są rozczarowani, że sankcje wprowadzone przez USA nie wywarły jak dotąd większego wpływu na rosyjską gospodarkę.

Jak poinformował w piątek CNN, amerykańscy urzędnicy są rozczarowani, że sankcje prowadzone przez USA nie wywarły jak dotąd większego wpływu na rosyjską gospodarkę i teraz przewidują, że największe skutki prawdopodobnie pojawią się najwcześniej na początku przyszłego roku.

Liczono na to, że sankcje szybko zdławią rosyjską machinę wojenną na Ukrainie, utrudniając Kremlowi kontynuowanie wysiłków na polu bitwy – a może nawet zwrócą opinię publiczną przeciwko inwazji, gdy codzienność rosyjskiego społeczeństwa stania się niewygodna – podaje CNN powołując się na swoich rozmówców.

“Rosyjska gospodarka okazała się znacznie bardziej odporna, niż wielu czołowych urzędników administracji Bidena oczekiwało, kiedy w lutym zamierzali ukarać kraj, głównie dzięki rekordowym dochodom, jakie wiosną i latem uzyskała dzięki gwałtownie rosnącym cenom energii” – czytamy.

Według Fińskiego Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem w ciągu pierwszych 100 dni wojny Rosja osiągnęła rekordowe 93 miliardy euro przychodów z eksportu ropy, gazu i węgla.

Gospodarka Rosji skurczyła się w okresie od kwietnia do czerwca o około 4% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Ale to nie jest nawet blisko 15% spadku, którego niektórzy oczekiwali na początku tego roku.

„Spodziewaliśmy się, że takie rzeczy jak SWIFT i wszystkie sankcje blokujące rosyjskie banki całkowicie zniszczą rosyjską gospodarkę i że w zasadzie, począwszy od września, będziemy mieli do czynienia z gospodarczo znacznie bardziej osłabioną Rosją niż ta” – powiedział jeden z wysokich rangą urzędników, odnosząc się do decyzji USA i UE o odcięciu rosyjskich banków od międzynarodowego systemu bankowego SWIFT.

Inny wysoki rangą urzędnik USA powtórzył to, mówiąc CNN, że wielu członków administracji miało nadzieję, że do tej pory rosyjska gospodarka ucierpi bardziej, biorąc pod uwagę bezprecedensową surowość skoordynowanych zachodnich sankcji.

Zobacz też: Węgry nie zablokowały przedłużenia sankcji

Jednak inny wysoki rangą urzędnik administracji ostrzegł CNN, że urzędnicy projektujący sankcje wierzyli, że najbardziej gwałtowne skutki niekoniecznie będą natychmiastowe.

“Myślę, że od samego początku mieliśmy pogląd, że kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę i nałożyliśmy sankcje, najprawdopodobniej będą to sankcje średnio- i długoterminowe” – powiedział urzędnik. “To dlatego, że chcieliśmy utrzymać długoterminową presję na Rosję, która prowadziła wojnę z Ukrainą i chcieliśmy zdegradować zdolności gospodarcze i przemysłowe Rosji. Dlatego zawsze postrzegaliśmy to jako grę długoterminową”.

Zobacz też: Rosja nałożyła sankcje na znanych amerykańskich aktorów

Kresy.pl/CNN

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply