Radykalnie wzrosła liczba osób, które próbują nielegalnie dostać się do Polski, jak i ich agresja – oświadczył szef MSWiA Tomasz Siemoniak.  “Każdego dnia mamy do czynienia z rzucaniem kamieniami, konarami, strzelaniem z procy” – wskazał.

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak wypowiadał się w środę w “Sygnałach Dnia” radiowej Jedynki. Minister podkreślił, że wprowadzenie od czwartku strefy buforowej przy granicy Polski z Białorusią jest konieczne, ponieważ “radykalnie” wzrosła liczba osób, które próbują nielegalnie dostać się do Polski, jak i ich agresja.

“Każdego dnia mamy do czynienia z rzucaniem kamieniami, konarami, strzelaniem z procy” – wskazał.

Zaznaczył, że strefa ma zapewnić bezpieczeństwo polskim służbom, a jednocześnie jest przeciwko m.in. przestępczej działalności gangów przemytników ludzi, którzy zarabiają na tym “ogromne pieniądze”.

Czytaj: “Może dojść do sytuacji, gdy broń palna będzie wykorzystywana przeciwko nam” – szef Sztabu Generalnego o sytuacji na granicy

“To rozporządzenie [wprowadzające strefę buforową] nie jest absolutnie skierowane przeciwko mediom ani organizacjom pomocowym. Przewidujemy zgody Straży Granicznej. Nikt nie będzie odsuwany. Przejrzystość tej sytuacji jest ważną wartością w tym wszystkim. Nie ma żadnego powodu, by odcinać tę granicę od mediów” – powiedział Siemoniak.

Minister poinformował, że od ubiegłej środy zmieniona jest strategia działania polskich służb na granicy. “W tej chwili ciężar walki z agresywnymi, napierającymi demonstrującymi [osobami] ponoszą oddziały prewencji policji. Przynosi to rezultaty” – wskazał.

W czwartek w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie zmarł żołnierz 1 Brygady Pancernej ugodzony nożem przez imigranta.

Żołnierz strzegący granicy Białorusi przed migrantami został pchnięty nożem 28 maja w czasie akcji zatrzymania przekraczającego nielegalnie granicę. Do ataku doszło w rejonie Dubicz Cerkiewnych. Żołnierz Wojska Polskiego podjął działania na rzecz zatrzymania migranta przekraczającego nielegalnie granicę, ten wyjął nóż i zranił żołnierza.

Kilku innych polskich funkcjonariuszy jest rannych.

W poniedziałek rząd poparł propozycję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczącą utworzenia tymczasowej strefy buforowej na granicy z Białorusią.

bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply