Stany Zjednoczone zatwierdziły wyłączenie irańskiego miasta portowego Czabahar nad Zatoką Omańską z sankcji, jakie w poniedziałek nałożyła na Iran administracja Donalda Trumpa.

Sekretarz stanu Mike Pompeo podpisał dokument we wtorek 6 listopada, dzień po tym, jak administracja Trumpa nałożyła sankcje na Teheran.

„Po gruntownym zastanowieniu sekretarz przewidział wyjątek od pewnych sankcji nałożonych w ramach Ustawy o Wolności i Przeciwdziałaniu Proliferacji z 2012 r. (IFCA – Freedom and Counter-Proliferation Act) w odniesieniu do portu w Czabahar i budowy powiązanej z nim linii kolejowej oraz w odniesieniu do przesyłania przez port towarów nie podlegających sankcjom w celu wykorzystania ich przez Afganistan, a także w odniesieniu do importowania przez Afganistan irańskich produktów ropopochodnych – powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu, Heather Nauert.

Zobacz także: Erdoğan: sankcje wobec Iranu mają na celu destabilizację świata

Wcześniej indyjscy urzędnicy zapowiadali, że w rozmowach z Amerykanami, będą podkreślać znaczenie Czabahar dla ekonomicznej stabilizacji Afganistanu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Strategia prezydenta dotycząca Azji Południowej kładzie szczególny nacisk na nasze obecne poparcie dla rozwoju gospodarczego Afganistanu, a także dla naszego bliskiego partnerstwa z Indiami” – dodała rzeczniczka Departamentu Stanu. „Staramy się wykorzystywać nasze bliskie stosunki z obydwoma krajami, ponieważ realizujemy politykę maksymalnej presji, aby zmienić destabilizującą politykę reżimu irańskiego w regionie i poza nim”.

Zobacz także: Antyamerykańskie wiece w Iranie [+VIDEO]

Indie mają nadzieję wykorzystać potencjał tranzytowy Iranu, w celu zwiększenia swoich zdolności komunikacyjnych, a Czabahar pełni ważną rolę w tych planach.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa ogłosiła w poniedziałek ponowne nałożenie sankcji na irański eksport ropy naftowej, transport morski i bankowość. Zakazy zostały zniesione w ramach porozumienia nuklearnego z 2015 r., oficjalnie zwanego wspólnym kompleksowym planem działania (JCPOA).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według irańskiego ministra spraw zagranicznych Mohammada Dżawada Zarifa świat sprzeciwia się administracji USA i żaden kraj, z wyjątkiem kilku państw na Bliskim Wschodzie, nie będzie w stanie podporządkować się Waszyngtonowi.

Zobacz także: Zarif: Iran otwarty na rozmowy z administracją Trumpa

Kresy.pl/Presstv.com

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz