Antyamerykańskie wiece w Iranie [+VIDEO]

Tysiące Irańczyków demonstrowało w niedzielę w Teheranie świętując 39. rocznicę ataku na ambasadę USA w tym kraju i protestując przeciw amerykańskim sankcjom. – podała telewizja Al-Dżazira.

Demonstrujący wznosili m.in. okrzyki „Precz z USA” i „Śmierć Izraelowi”. Wymachiwano plakatami wyśmiewającymi Donalda Trumpa oraz palono amerykańskie dolary i fałszywe dolary. Według irańskiej telewizji państwowej do podobnych demonstracji doszło w innych miejscach kraju.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

970 PLN    (4.4%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Irańczycy co roku obchodzą rocznicę zdobycia amerykańskiej ambasady, jednak jak twierdzi Al-Dżazira, w tym roku tłum w Teheranie był większy i „bardziej gniewny” niż zazwyczaj. Katarska telewizja tłumaczyła to wycofaniem się USA z układu nuklearnego JCPOA z Iranem i nałożeniem na ten kraj amerykańskich sankcji.

Dowódca irańskiej Gwardii Rewolucyjnej Mohammad Ali Dżafari zarzucił USA, że poprzez „wojnę gospodarczą” z Iranem zmierzają do obalenia władz tego kraju. „Z Bożą pomocą dzięki ruchowi oporu i determinacji ludzi (…) ta ostatnia broń wymierzona przez wroga – wojna ekonomiczna – (…) zostanie pokonana” – zapowiedział Dżafari.

4 listopada 1979 roku kilka miesięcy po obaleniu proamerykańskiego szacha Iranu Mohammada Rezy Pahlawiego irańscy studenci zdobyli amerykańską ambasadę i wzięli 52 zakładników, których przetrzymywano przez 444 dni. Skutkowało to zerwaniem stosunków dyplomatycznych między USA i Iranem.

4 listopada jest obecnie w Iranie obchodzony jako Dzień Studenta oraz Narodowy Dzień Walki z Globalną Arogancją.

W poniedziałek USA nałożą na Iran drugą rundę sankcji, które obejmą eksport ropy naftowej i sektor bankowy.

CZYTAJ TAKŻE: Iran i Unia Europejska obejdą amerykańskie sankcje

Kresy.pl / Al-Dżazira / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz