Iran i Unia Europejska obejdą amerykańskie sankcje

Unia Europejska i Iran doszły do porozumienia w sprawie utworzenia instytucji finansowej, która pozwoli europejskim firmom na utrzymywanie kontaktów gospodarczych z Iranem bez narażania się na amerykańskie sankcje – podała we wtorek telewizja Al Jazeera.

O zamiarze obejścia amerykańskich sankcji wobec Iranu powiedziała w poniedziałek szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Oświadczenie Mogherini padło po spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Rosji, Chin oraz Iranu, które odbyło się przy okazji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

W praktyce będzie to wyglądało tak, że państwa członkowskie UE utworzą podmiot prawny ułatwiający legalne transakcje finansowe z Iranem, co umożliwi europejskim firmom kontynuowanie handlu z Iranem zgodnie z prawem europejskim i może być otwarte dla innych partnerów na świecie. – powiedziała unijna komisarz po tym zamkniętym spotkaniu.

Instytucja, którą przedstawiciele UE oraz Rosji i Chin nazwali we wspólnym oświadczeniu „Narzędziem do Zadań Specjalnych” będzie „pomagać i wspierać podmioty gospodarcze prowadzące legalną działalność gospodarczą z Iranem”.

Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Rosja, Chiny oraz Iran napisały także w oświadczeniu, że pozostają przy porozumieniu nuklearnym z 2015 roku i zamierzają wprowadzać je w życie „w dobrej wierze i konstruktywnej atmosferze”.

Przypomnijmy, że na początku maja prezydent Donald Trump wycofał Stany Zjednoczone z porozumienia nuklearnego z Iranem (JCPOA). Decyzja ta poniosła za sobą wprowadzenie ponownie sankcji przeciwko Teheranowi, które były anulowane w wyniku zawarcia JCPOA w 2015 przez administrację Baracka Obamy. Sankcjami mogą zostać objęte również zagraniczne firmy, które utrzymują kontakty handlowe z Iranem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Szef MSZ: Polska sprzeciwia się działaniom UE, które osłabiałyby sankcje USA wobec Iranu

Kresy.pl / Al Jazeera
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz