Korupcja wśród ukraińskich przywódców niepokoi urzędników administracji Bidena. Od skuteczności walki z nią może zależeć dalsza pomoc finansowa dla Kijowa – pisze serwis Politico.

Portal Politico powołał się w poniedziałek na tajny dokument Departamentu Stanu USA, do którego udało się dotrzeć jego dziennikarzom. Wynika z niego, że korupcja wśród ukraińskich przywódców niepokoi urzędników administracji Bidena znacznie bardziej, niż to publicznie przyznają.

Czytamy, że wysoki poziom korupcji na wysokim szczeblu na Ukrainie może podważyć zaufanie do Kijowa zarówno wśród obywateli Ukrainy, jak i zagranicznych przywódców. Może spowodować także ograniczenie lub nawet przerwanie dalszej pomocy Ukrainie.

Waszyngton wyznaczył liczne kroki, jakie podejmują Stany Zjednoczone, aby pomóc Ukrainie pozbyć się korupcji i zreformować różne obszary państwa. W publicznej wersji dokumentu, opublikowanej przez Departament Stanu w sierpniu, problemowi korupcji poświęcono znacznie mniej uwagi.

Przeczytaj: Zełenski chce karać za korupcję jak za zdradę stanu

Dokument określa wiele szczegółowych celów USA na Ukrainie: od prywatyzacji banków, przez pomoc większej liczbie szkół w nauczaniu języka angielskiego, po zachęcanie armii do przyjęcia protokołów NATO.

“Deoligarchizacja, szczególnie w sektorze energetycznym i wydobywczym, jest podstawową zasadą odbudowy lepszej Ukrainy” – stwierdzono w dokumencie. Jako jeden z celów wskazano reformy “decentralizujące kontrolę nad sektorem energetycznym”.

“Za kulisami toczą się szczere rozmowy” – Politico cytuje zaznajomionego ze sprawą amerykańskiego urzędnika. Inny urzędnik wskazuje, że dalsza pomoc może być uzależniona od “reform mających na celu walkę z korupcją i uczynienie Ukrainy bardziej atrakcyjnym miejscem dla prywatnych inwestycji”.

Czytaj: Ukraiński wiceminister oskarżony o łapówkarstwo – grozi mu 12 lat więzienia

Jak informowaliśmy, szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell powiedział w niedzielę, że blok zwiększy wsparcie wojskowe dla Ukrainy po tym, jak w sobotę Kongres USA przyjął ustawę o tymczasowym finansowaniu, która pominęła pomoc dla Ukrainy. Borrell powiedział na konferencji prasowej podczas wizyty w Kijowie, że w obliczu „egzystencjalnego zagrożenia dla Europy” „propozycja na stole” pokazała, że UE chce zwiększyć pomoc wojskową dla Ukrainy.

Zobacz także: Media: USA żądają od Ukrainy reform. To warunek utrzymania wsparcia wojskowego

politico.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply