Prezydent Donald Trump podpisał memorandum, które oznacza wojnę handlową przeciw Chinom. Wprowadzone zostaną cła i ograniczone zostaną inwestycje. Wartość taryf nałożonych na chiński eksport wyniesie do 50 miliardów dolarów.

Podpisując w czwartek memorandum, Trump oświadczył, że deficyt USA w handlu z Chinami „wymknął się spod kontroli”. Prezydent USA podkreślił: Mamy do czynienia z sytuacją ogromnej kradzieży własności intelektualnej, która prawdopodobnie jest na poziomie miliardów dolarów.

Podpisanie dyrektywy oznacza, że biuro przedstawiciela handlowego USA zacznie konsultacje dotyczące listy chińskich dóbr, które zostaną objęte restrykcjami – przekazał zastępca dyrektora rady ekonomicznej Białego Domu Everett Eissenstat.

ZOBACZ TAKŻE: Chiński minister handlu: Wojna handlowa przyniesie katastrofę

Donald Trump ma również nakazać resortowi finansów, przedstawienie propozycji mających ograniczyć chińskie inwestycje w USA.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Donald Trump podkreśla, że wypowiadając wojnę handlową odpowiada na praktyki Chin polegające na kradzieży i wymuszaniu transferów własności intelektualnej z amerykańskich firm oraz na deficyt USA w obrotach handlowych z Chinami.

Specjalny przedstawiciel rządu USA ds. handlu Robert Lighthizer powiedział w środę w Kongresie, że Waszyngton chce wywrzeć maksymalny nacisk na Chiny, a minimalny na amerykańskich konsumentów.

Jeszcze przed podpisaniem memorandum przez prezydenta USA ambasador Chin przy Światowej Organizacji Handlu (WTO) Zhang Xiangchen przekazał, że Pekin rozważa wniesienie skargi przed WTO. Zaznaczył jednak: Nie wykluczam innych opcji, ponieważ jeśli zbliża się powódź, musisz się osłonić, by ją powstrzymać (…). Protekcjonizm nie zadziała. Jeśli decydujesz się na protekcjonizm, stracisz wiarygodność i zdolność do przewodzenia w WTO.

Kresy.pl / interia.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz