Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Arabia Saudyjska w materiale opublikowanym przez CNN we wtorek zostały wymienione wśród krajów, które deportują ujgurskich muzułmanów do Chin.

Według materiały opublikowanego we wtorek przez CNN, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska deportują ujgurskich muzułmanów do Chin.

Według stacji informacyjnej w Arabii Saudyjskiej w latach 2018-2020 co najmniej jeden muzułmanin ujgurski został rzekomo zatrzymany i deportowany po odbyciu pielgrzymki w najświętszych miastach islamu. Inny został aresztowany po zakończeniu pielgrzymki i grożono mu deportacją.

Zobacz też: Chińskie władze blokują dostęp do aplikacji wykorzystywanej do dyskusji o Tajwanie, Tybecie i Ujgurach

„Wiele z tych rządów nie dba o prawa człowieka” – powiedziała CNN Maya Wang, chińska badacz w organizacji Human Rights Watch. „Są niewybieralnymi rządami, które prześladują swoich obywateli w swoich krajach. Nie ma prawdziwych rządów prawa i demokracji, jeśli chodzi o deportacje Ujgurów”.

W kwietniu raport wydany przez HRW podkreślił przypadki łamania praw człowieka wobec Ujgurów. W listopadzie ubiegłego roku Ujgur, który twierdził, że został zmuszony do informowania chińskich władz o innych Ujgurach, został postrzelony w Stambule i w  ciężkim stanie wylądował w szpitalu.

Zobacz też: Komisja Kongresu USA ds. Chin: Chiny mogły dopuścić się ludobójstwa na Ujgurach

[kresy_casial]

Ujgurowie, muzułmańska grupa etniczna pochodząca głównie z północno-zachodniego regionu Sinciang, byli w ostatnich latach obiektem prześladowań na tle religijnym i etnicznym ze strony władz chińskich. Ponad milion osób było przetrzymywanych w obozach dla internowanych, podała w zeszłym roku Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Rząd w Pekinie zaprzecza, że ​​Ujgurowie są źle traktowani. Państwowa telewizja pokazuje Ujgurów w nieskazitelnych salach lekcyjnych, uśmiechających się i cieszących się lekcjami w „centrach reedukacji”, gdzie uczą się rezygnacji z ekstremistycznych działań i zawodów. Jednak dowody wskazują, że przechodzą oni szeroko zakrojone programy indoktrynacji psychologicznej, których celem jest skłonienie Ujgurów do bycia podległym komunistycznej partii. Ponadto Ujgurowie są wykorzystywani jako tania siła robocza do produkcji towarów sprzedawanych w Chinach i za granicą.

Zobacz też: Ambasada ChRL w USA: ujgurskie kobiety przestały być „maszynami do rodzenia”, są bardziej niezależne i pewne siebie

Czytaj: Kanadyjski parlament uznał traktowanie Ujgurów w Chinach za ludobójstwo

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz