Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas uważa, że dostawy niemieckiej broni na Ukrainę mogą wpłynąć na negocjacje z Rosją w trakcie spotkań w formacie Czwórki Normandzkiej w celu rozwiązania konfliktu w Donbasie – poinformowała w środę agencja Unian.

Jak poinformowała w środę agencja prasowa Unian, minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas uważa, że dostawy niemieckiej broni na Ukrainę mogą wpłynąć na negocjacje z Rosją w trakcie spotkań w formacie Czwórki Normandzkiej w celu rozwiązania konfliktu w Donbasie.

Oświadczenie pojawiło się gdy Maas przemawiał na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kulebą w Berlinie, donosi korespondent UNIAN.

Zobacz też: Lider niemieckich Zielonych opowiedział się za dozbrojeniem Ukrainy

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Maas zaznaczył, że podczas rozmów z Kulebą poruszono kwestię dostarczenia broni na Ukrainę. „Jeśli chodzi o dostawy broni, gdy wraz z panem Jean-Yves Le Drianem, ministrem spraw europejskich i spraw zagranicznych Francji, wezwaliśmy pana Siergieja Ławrowa, ministra spraw zagranicznych Rosji, do zorganizowania spotkania w formacie normandzkim, gdzie rolę mediatorów pełnią Niemcy i Francja, podczas tej rozmowy telefonicznej, gdybym miał powiedzieć, że zdecydowaliśmy się na dostarczenie broni jednej ze stron konfliktu, to myślę, że rozmowa telefoniczna byłaby znacznie krótsza niż w rzeczywistości” – podkreślił Maas.

Według niego niemieckie władze starają się nadal pomagać Ukrainie, aby rozwijała swoją gospodarkę i poprawiała dobrobyt obywateli. „Chcemy również wspierać bezpieczeństwo Ukrainy i jej interesy bezpieczeństwa i chcemy wnieść swój wkład, aby w Donbasie zapanował pokój. To są nasze priorytety” – powiedział Maas. Dodał, że Ukraina może nadal liczyć na wsparcie Niemiec w tych sprawach.

Minister spraw zagranicznych w imieniu rządu RFN po raz kolejny zapewnił Kulebę, że Niemcy pozostaną wiarygodnym partnerem i donatorem dla Ukrainy, jeśli zgodzą się na realizację różnych dwustronnych programów wspierających reformy.

Maas dodał, że Niemcy mogą dalej rozszerzać pomoc dla Ukrainy. Zaznaczył, że niemiecki rząd wyraźnie wyraził poparcie dla suwerenności Ukrainy, kiedy Rosja przetransportowała tysiące żołnierzy do granicy z Ukrainą.

Kresy.pl/Unian

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz