Współprzewodniczący niemieckich Zielonych Robert Habeck zgodził się z opinią, że Ukraina powinna otrzymać broń defensywną.

Ukraińskie media odnotowały we wtorek, że współprzewodniczący niemieckich Zielonych Robert Habeck w wywiadzie dla Frankfurter Allgemeine Zeitung wypowiedział się za uzbrojeniem Ukrainy w broń defensywną. Habeck uważa też, że debata na temat członkostwa Ukrainy w NATO jeszcze się nie zakończyła.

W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie, udzielonym przez Habecka FAZ po wizycie w Kijowie i spotkaniu z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, niemiecki polityk powiedział, że prośba ukraińskich władz o udzielenie broni “defensywnej” jest uzasadniona, jako zaatakowany kraj ma ona prawo się bronić.

Habeck zaznaczał, że takie stanowisko nie jest sprzeczne z pacyfistycznymi korzeniami jego partii.

Jeśli chodzi o członkostwo Ukrainy w NATO, polityk Zielonych uważa, że ​​Ukraina powinna uzbroić się w cierpliwość. Według niego, Sojusz nie ma jeszcze wspólnego zdania w tej sprawie, a Ukraina też nie jest jeszcze na to przygotowana.

Jednak zdaniem Habecka perspektywa członkostwa w Sojuszu, otwarta na szczycie w Bukareszcie w 2008 roku, „nie powinna być usuwana ze stołu”.

FAZ odnotował, że wypowiedzi Habecka na temat dostaw broni “defensywnej” miały związek z listą życzeń ukraińskich kręgów rządowych, o której Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung napisał pod koniec kwietnia. Lista wymieniała głównie niemiecką broń i sprzęt do ochrony wybrzeża przed lądowaniem z morza. Obejmowała ona niemieckie głowice do pocisków przeciwokrętowych typu „Sea Spear”, działka przeciwlotnicze GDM-008 Millennium oraz bezzałogowe mini-okręty podwodne typu „Sea Cat” i „Sea Fox”.

Według ostatnich sondaży Zieloni mają największe szanse na wygranie jesiennych wyborów parlamentarnych w Niemczech.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy: Kandydatka Zielonych na kanclerza: Berlin torpeduje sankcje względem Rosji. Powód – Nord Stream 2

Kresy.pl / eurointegration.com.ua / faz.net

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply