W Sejmie trwa spór o usadowienie posłów nowej kadencji – informuje „Rzeczpospolita”. Dotyczy on m.in. Konfederacji, która nie chce zgodzić się na ostatnią propozycję sejmowych urzędników.

Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita”, w Sejmie wciąż nie ustalono, gdzie dokładniej zasiądą poszczególne kluby poselskie. Gazeta zauważa, że teoretycznie powinna to być formalność, ponieważ od wielu lat, a zasadniczo od czasów rewolucji francuskiej, prawica siedzi po prawej stronie sali, a lewica po lewej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Podobnie było również w Polsce, aż do 2015 roku. Wówczas, gdy do Sejmu nie dostał się SLD, „tradycyjnie” zajmujący lewą stronę sali plenarnej, urzędnicy sejmowi zaproponowali, żeby kluby siedziały w kolejności od największego do najmniejszego, począwszy od prawej strony. W ten sposób, PiS wciąż dominował po tej stronie, w centrum zasiedli posłowie PO i Kukiz’15, a dalej, z lewej strony Nowoczesnej i PSL.

 

Ta formuła, jak pisze „Rz”, przetrwała tylko jedną kadencję, bo SLD wrócił do Sejmu i po pierwsze, nie wyobraża sobie zajęcia miejsc w centrum, jak wynikałoby z nowej formuły, a ponadto zamierza wrócić na lewą stronę. Z kolei Konfederacja Wolność i Niepodległość z założenia powinna siedzieć na prawo od PiS, a po zmianach z 2015 r. teoretycznie powinna siedzieć… skrajnie z lewej strony – na co nie zamierza się godzić.

We wtorek Kancelaria Sejmu zaproponowała przedstawicielom klubów i kół wariant, w po lewej znów siedzi lewica. Natomiast w przypadku Konfederacji, jak pisze „Rzeczpospolita”, „urzędnicy zaproponowali jej rzeczywiście miejsca z prawej strony od PiS i obok ław rządowych, tyle że… w tylnych rzędach”.

Przedstawiciele Konfederacji stanowczo się na to nie zgadzają, ponieważ byliby jedyną siłą polityczną, która zajmuje jedynie ostatnie rzędy. „W Sejmie jest 11 rzędów, a my mamy 11 posłów” – powiedział poseł Jakub Kulesza, szef Koła Konfederacji w nowej kadencji.

Według dziennika, Konfederacja chciałaby siedzieć bliżej centrum, np. między PiS a PSL. Jednak zastrzeżenia zgłaszają też inne kluby. PO-KO chciałaby bowiem zamienić się miejscami z PSL i znaleźć się bardziej w środku, na co ludowcy, w skład których wchodzi też kilku posłów K’15, nie chcą się zgodzić.

Czytaj również: SLD i Wiosna chcą stworzyć jedną partię

rp.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz