Sondaż: duża przewaga PiS, Nowoczesna poza Sejmem

Według sondażu przeprowadzonego przez pracownię Estymator, PiS może liczyć na niemal 50 proc. głosów badanych Polaków.

Według sondażu Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na aż 48,7 proc. poparcia. Oznaczałoby to wzrost o 3 pkt proc. w stosunku do poprzedniego badania. Na drugą Platformę Obywatelską głos oddać by chciało 20,6 proc. badanych. Poparcie dla PO spadło o 2,8 pkt proc.

Na trzecim miejscu w sondażu znalazło się ugrupowanie Kukiz’15. Swój głos na nie zapowiedziało 9,4 proc. badanych, czyli 1,1 pkt proc. więcej niż przed miesiącem. W Sejmie znalazłoby się jeszcze Sojusz Lewicy Demokratycznej z wynikiem 6,8 proc (+1,4) i Polskie Stronnictwo Ludowe z rezultatem 5,2 proc (- 0,3).

ZOBACZ TAKŻE: Sondaż: poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości większe niż dla czterech pozostałych ugrupowań razem wziętych

Według badania do parlamentu nie dostałaby się Nowoczesna. Partia Katarzyny Lubnauer może liczyć na wynik 4,4 proc., co oznacza spadek o 2,5 pkt proc. do poprzedniego badania. Poza Sejmem znalazłyby się także Partia Razem (3,1 proc.) i partia Wolność (0,8 proc.)

Przeliczając głosy na mandaty, PiS mogłoby uzyskać 277 miejsc w Sejmie, PO posiadałaby 105 posłów, ruch Pawła Kukiza – 41, SLD – 25, PSL – 11. Jeden mandat otrzymałaby mniejszość niemiecka.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 25-26 stycznia 2018 na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1060 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W wynikach nie uwzględniono osób które nie wiedzą na którą partię zagłosują, albo nie zagłosują w ogóle.

Kresy.pl / dorzeczy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply