Rok 100-lecia odzyskania niepodległości zobowiązuje, stąd 7. Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim postawił ambitne zadanie napisania eseju nt. Suwerenność to wolność samodecydowania”.

Młodzież ze szkół średnich a także podstawówek miała za zadanie odnieść się do myśli Pana RomanaMiarą słuszności, moralności naszych czynów nie może być dla nas opinia obcych, ale nasz własny zmysł moralny i nasz zdrowy instynkt narodowy, poczucie własnych potrzeb i własnych zadań dziejowych“.

Jak się okazało zadanie nie było łatwe i jak powiedział przewodniczący Kapituły Konkursu dr Tomasz Madras, konkurs wyzwolił duże zaangażowanie i było widać różnicę poziomów.

Dariusz Wasilewski, prezes Fundacji Obowiązek Polski, która we współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem Civitas Christiana, była organizatorem konkursu przypomniał, że celem konkursu jest promocja postaw patriotycznych wśród młodzieży, a przede wszystkim pokazywania aktualnego wzorca myślenia o Polsce, jaki stworzył Dmowski. Był on człowiekiem sukcesu i światowcem, który znalazł świat właśnie w Polsce i idąc pod prąd ówczesnym gubiącym Polskę kierunkom pokazał, że poprzez silę intelektu, wiedzy i rozumowego podejścia do polityki, można odnieść sukces. Tym sukcesem było odzyskanie niepodległości i objęcie rządu dusz wśród młodego pokolenia II RP.

Prezes FOP opisując dokonania Dmowskiego zachęcał by był odniesieniem dla tych wszystkich, którym zależy na dobru młodego pokolenia, na tym byśmy mieli prowadzoną politykę w sposób wyważony, zgodny z naszą racją stanu. Wasilewski postulował by konsekwentnie realizować cele rozwoju Polski poprzez rozwój własny, na każdym odcinku własnego zaangażowania i nie dawać się unosić egzaltacjom chwil i wzruszeń. Polska potrzebuje młodych, którzy twardo i „myśląco” będą wykuwali pomyślność Ojczyzny.

80. rocznica śmierci Nauczyciela Narodu daje szansę by poprzez studiowanie Jego dzieł wyrobić w sobie takie odważne, kreatywne i niezależne podejście do potencjału Polski, do jej roli w UE, do wyzwań stojących w związku z atakiem na naród, na wartości, na których powstała Europa. Dmowski jako wielki znawca literatury, kultury helleńsko-łacińskiej powinien być patronem naszych ambicji w Europie i na świecie.

Pięknie o idei Dmowskiego, o konieczności czerpania z Jego skarbnicy mówił we wprowadzającym wykładzie historyk z IPN w Białymstoku pan Waldemar Tyszuk.

Obecni byli przedstawiciele Kuratorium, samorządu, organizacji społecznych a przede wszystkim sama młodzież i jej opiekunowie, rodzice. Na zakończenie niezwykle piękne i mądre słowa wypowiedział Metropolita Białostocki ks. abp dr Tadeusz Wojda, gratulując determinacji i aktywnego korzystania ze skarbnicy Idei Dmowskiego.

Duże wrażenie wywarła inscenizacja „Pogrzeb Wielkiego Kanclerza Narodu” w wykonaniu młodzieży na podstawie tekstów i relacji z 1939 r. w tym słynnego i przepięknego kazania prałata Nowakowskiego w czasie pogrzebu Dmowskiego w Warszawie.

Recytacja wierszy, wspomnień, relacji którą młodzież pięknie przekazała wprowadziła wszystkich w styczniową atmosferę 1939 roku, gdzie ponad 200 tys. tłum żegnał Dmowskiego.

Słowa wdzięczności należą się tym co wspierali organizację Konkursu czyli Młodzieży Wszechpolskiej, oraz darczyńcom, dzięki którym laureaci zostali obdarowani nowoczesnym sprzętem elektronicznym oraz ciekawymi książkami. Od kilku lat stale wspierają Konkurs dwaj białostoccy wybitni przedsiębiorcy i patrioci pan inż. Antoni Stolarski z firmy Samasz oraz pan Wojciech Strzałkowski, szef RN Jagielloni i firmy Biaform.

LAUREACI:

  • I miejsce w kategorii szkół podstawowych – Ewa Balcerzak, Szkoła Podstawowa w Michałowie
  • I miejsce – Bartosz Florek, Szkoła Podstawowa nr 1 w Rawie Mazowieckiej
  • II miejsce – Krystian Kruszyński, VIII LO w Białymstoku im. Kazimierza Wielkiego 
  • III miejsce – Mateusz Gronostajski, Zespół Szkół Mechanicznych w Łomży

Wyróżnienie:

  • Natalia Bogucka – Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży
  • Kamil Raciborski – Gimnazjum nr 1 w Łapach

Organizatorzy Konkursu: Fundacja Obowiązek Polski i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Patroni Konkursu: JE Abp Tadeusz Wojda Metropolita Białostocki, Instytut Pamięci Narodowej, Wojewoda Podlaski, Podlaski Kurator Oświaty.

FOP

Zobacz także: Powstanie Polska Liga Husarska

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply