IPN zidentyfikował kolejne ofiary zbrodni komunistycznych

3 grudnia br. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbędzie się kolejna uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar komunistycznego aparatu terroru – poinformowało w środę Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

IPN zachowuje w tajemnicy nazwiska zidentyfikowanych ofiar informując o nich jedynie ich najbliższą rodzinę. Sylwetki zidentyfikowanych zostaną ujawnione dopiero podczas grudniowej konferencji. Na razie wiadomo, że będzie ich kilkanaście i są wśród nich osoby, których szczątki zostały odnalezione na drodze wieloletnich badań poszukiwawczych; jak podał szef BPiI prof. Krzysztof Szwagrzyk – niekiedy na terenach „szczególnie trudnych”.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

„Naszą misją jest przywracanie tożsamości polskim bohaterom. To długa droga, która zaczyna się w archiwach, wiedzie przez prace poszukiwawcze w terenie, badania genetyczne w specjalistycznych laboratoriach i znajduje swój finał w bardzo uroczystym momencie wręczenia noty potwierdzającej tożsamość odnalezionej osoby i uroczystych pogrzebach. Mamy świadomość, że na ten moment rodziny czekają niekiedy przez kilkadziesiąt lat. Oddając bohaterów w ręce ich rodzin czujemy, że jesteśmy częścią tej wielkiej narodowej misji. Czujemy, że Polska się o nich upomniała. Jesteśmy dumni mogąc być tego świadkami” – powiedział prof. Szwagrzyk.

Jak ujawniła zastępczyni szefa BPiI Anna Szeląg, Biuro przebadało w tym roku ponad 70 miejsc a nad pracami czuwa ponad 60-osobowy zespół działający na terenie całej Polski. Szeląg zwróciła uwagę, że każde takie działanie musi zostać przygotowane od strony prawnej.

Poprzednia uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych odbyła się 17 czerwca br. Podano na niej nazwiska 24 zidentyfikowanych. Była to już piąta uroczystość, podczas której krewnym osób odnalezionych i zidentyfikowanych przez IPN wręczono dokumenty poświadczające tożsamość ich bliskich.

Przypomnijmy, że od października br. IPN dysponuje nowoczesnym systemem służącym do przeprowadzania analizy porównawczej materiału genetycznego. Ma on znacząco ułatwić i przyspieszyć identyfikację ofiar, których szczątki odnajduje Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: IPN: prace poszukiwawcze na Ukrainie ruszą jeszcze w listopadzie br.

Kresy.pl / poszukiwania.ipn.gov.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz