Powstał komitet ds. walki o powrót nazwy Birczy na tablicę na Grobie Nieznanego Żołnierza

Powstał Społeczny Ogólnopolski Komitet Pamięci i Dobrego Imienia Obrońców Birczy przed UPA.

Jak poinformował we wtorek Andrzej Zapałowski, uformował się społeczny komitet, który będzie walczył o przywrócenie nazwy Birczy na tablicy na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie poświęconej żołnierzom poległym w walkach z UPA. Pełna nazwa komitetu to Społeczny Ogólnopolski Komitet Pamięci i Dobrego Imienia Obrońców Birczy przed UPA. W najbliższym czasie komitet rozpocznie prowadzenie korespondencji z władzami samorządowymi i centralnymi.W dniu dzisiejszym powołaliśmy aktem założycielskim Społeczny Ogólnopolski Komitet Pamięci i Dobrego Imienia Obrońców Birczy przed UPA. (…) W najbliższych dniach Komitet skieruje pisma do władz gmin, Ministra Obrony Narodowej i Prezydenta RP – napisał Zapałowski na Facebooku.

Według przedstawionej przez Zapałowskiego listy, w komitecie oprócz niego są m.in. historycy i wykładowcy (Bogusław Paź, Czesław Partacz, Włodzimierz Osadczy, Leszek Jazownik, Mieczysław Samborski), działacze patriotyczni, samorządowi i politycy (Mirosław Majkowski, Józef Frączek, Małgorzata Dachnowicz, Kazimierz Wilk, Adam Szlęzak), działacze kresowi (Piotr Adam Szelągowski, Henryk Bajewicz, Aleksandra Biniszewska, Szczepan Siekierka, Witold Listowski), osoby duchowne (ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, ks. Antoni Moskal), dziennikarze i publicyści (Adam Śmiech, Jan Engelhard, Ewa Szakalicka, Bohdan Piętka), ludzie sztuki (Krzesimir Dębski, Tomasz Żak, Stanisław Srokowski) i inni.

Jak podają organizatorzy, komitet ma charakter otwarty a jego siedziba mieści się w Przemyślu.

Jeden z członków komitetu, Mirosław Majkowski, opublikował także listę parlamentarzystów, którzy mają pomóc w sprawie przywrócenia nazwy Birczy. Są to senator Mieczysław Golba i posłowie Wojciech Bakun, Andrzej Matusiewicz, Piotr Zgorzelski, Anna Schmidt – Rodziewicz, Mieczysław Kasprzak i Janusz Sanocki.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w środę na Grobie Nieznanego Żołnierza zostały zamontowane dwie nowe tablice z nazwami miejscowości, które broniły się przed UPA. Na zdjęciach jednej z tablic u dołu widoczna była wówczas nazwa Bircza i daty 1945-1946. W piątek wieczorem tablice zostały odsłonięte przez szefa MON, Antoniego Macierewicza. Jak ustaliliśmy, już wówczas Birczy na nich nie było. Wcześniej szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz formułował insynuacje, że są one poświęcone „czekistom” walczącym z UPA. Później precyzował, że ma na myśli właśnie Birczę.

Usunięcie Birczy z tablic z Grobu Nieznanego Żołnierza było czymś skandalicznym – mówił Kresom.pl poseł Kukiz’15, Wojciech Bakun. Jak powiedział kontaktował się już w tej sprawie m.in. ze swoim kolegą z klubu K’15, posłem Tomaszem Rzymkowski, który był jednym z inicjatorów umieszczenia na GNŻ tablic kresowych. Decyzja w tej sprawie została podjęta najprawdopodobniej po tym, jak tablice zostały skrytykowane przez szefa ukraińskiego IPN, znanego „kłamcę wołyńskiego” Wołodymyra Wjatrowycza.

CZYTAJ TAKŻE: Eksperci o zarzutach Wjatrowycza ws. tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza: kłamliwa propaganda

Kresy.pl

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jaro7 :

    Jest tu poseł Sanocki którego matka była ukrainką(nie nawidziła upa) i czyz nie jest to ironią że takie min osoby chcą ich upamietnić a ci co podają się za „Polaków patriotów” wręcz przeciwnie.To właśnie pokazuje kto jest polskim patriotom.Brawa dla posła Sanockiego i innych ludzi którzy działaja na rzecz Birczy.

    • Pol_AK :

      @Gaetano Potem tablice upamiętniające żołnierzy niemieckich którzy bronili Polski przez sowietami w 1944? „Polskie siły zwiad UPA szacował na 960 żołnierzy piechoty LWP (był to wzmocniony 2 batalion 26 pp), oprócz tego w Birczy znajdowało się około 140 milicjantów, oraz dwie ciężarówki wojsk NKWD, przybyłe poprzedniego dnia.” Doborowe „polskie” siły… W przerwie na kawę strzelali do AK i NZS…