Niemcy są niechętni do udzielenia pomocy zaatakowanemu państwu członkowskiemu NATO – wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut badania opinii publicznej Allensbach. Tylko 45 proc. niemieckiego społeczeństwa opowiada się za tym, by Niemcy wypełniły sojusznicze zobowiązania.

Uczestnicy badania zostali zapytani o gotowość do wsparcia zaatakowanego państwa członkowskiego NATO. Chodzi o klauzulę o wzajemnej pomocy. W przypadku zachodnich Niemiec 48 proc. respondentów uważa, że Niemcy powinny uczestniczyć w takiej operacji wojskowej – podał we wtorek portal Deutsche Welle, powołując się na wyniki sondażu. W przypadku wschodu Niemiec – tylko 30 proc. uznaje to za słuszne.

W skali całych Niemiec jedynie 45 proc. społeczeństwa opowiada się za tym, by Niemcy wypełniły w takim przypadku swoje zobowiązania sojusznicze w NATO. Z kolei 35 proc. respondentów uważa, że byłoby lepiej „trzymać się od tego z daleka”. Co piąty respondent był niezdecydowany w tej kwestii.

Uczestnicy sondażu zostali także zapytani, które państwo stanowi największe zagrożenie w najbliższych latach. Rosję wskazało 82 proc. badanych. 60 proc. pytanych wskazało Chiny, a 52 proc. – Koreę Północną.

Zobacz także: Sondaż: Niemcy nie wierzą w skuteczność sankcji wobec Rosji

DW przypomina, że w 2021 roku jedynie 32 proc. pytanych postrzegało Rosję jako największe zagrożenie. W przypadku Chin było to 46 proc., zaś Koreę Północną – aż 58 proc.

Sondaż Allensbach został przeprowadzony w dniach 5-18 stycznia br. Uczestniczyło w nim 1023 mieszkańców Niemiec powyżej 16. roku życia.

Zobacz także: Zwykli Amerykanie mniej nastawieni na konfrontację niż amerykańscy politycy

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply