Ukraiński prezydent, który odbywa wizytę w Niemczech, rozmawiał z Angelą Merkel m.in. o zagrożeniu, jakie stanowi dla Ukrainy budowa gazociągu Nord Stream 2.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, że Ukraina powinna pozostać państwem tranzytowym dla rosyjskiego gazu. – podała strona internetowa ukraińskiego prezydenta.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Poroszenko, który we wtorek składa roboczą wizytę w Niemczech, omawiał z Merkel m.in. sprawę budowy gazociągu Nord Stream 2, którym Rosja będzie mogła tłoczyć gaz do Niemiec z pominięciem Ukrainy.

Oczywiście bardzo uważnie słuchałam ukraińskich zastrzeżeń i to jest słuszne. Wczoraj podczas telefonicznej rozmowy z rosyjskim prezydentem powiedziałam, że nie może być tak, że z powodu Nord Stream 2 Ukraina praktycznie nie będzie miała żadnego znaczenia jak kraj tranzytowy gazu ziemnego. – mówiła Merkel na briefingu po spotkaniu przyznając, że kwestia tranzytu ma dla Ukrainy strategiczne znaczenie.

Według strony internetowej ukraińskiego prezydenta Merkel powiedziała także, że realizacja projektu Nord Stream 2 nie może odbyć się bez jednoznacznego wyjaśnienia, jak będzie wyglądała sytuacja tranzytu gazu przez Ukrainę. Szefowa niemieckiego rządu uważa, że należy wziąć pod uwagę zastrzeżenia Ukrainy i znaleźć kompromisowe rozwiązanie. „Widzicie, że to nie tylko projekt ekonomiczny, on naturalnie powinien także uwzględniać czynnik polityczny.” – mówiła Merkel obiecując Poroszence dalszą „wymianę opinii”.

Jak pisze agencja Ukrinform wcześniej Poroszenko w wywiadzie dla gazety Handelsblatt wezwał europejskich partnerów do przyłączenia się do zarządzania ukraińskim rurociągiem tranzytowym. Nazwał przy tym Nord Stream 2 „polityczną łapówką za lojalność wobec Rosji”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Przypomnijmy, że według ambasador USA na Ukrainie Marie Yovanovitch z powodu otwarcia drugiej nitki gazociągu Nord Stream 2 Ukraina może tracić corocznie dochody z tranzytu 2,7 mld dolarów rocznie, co stanowi 3% ukraińskiego PKB.

Kresy.pl / president.gov.ua

Czytaj kolejny artykuł
4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. uvara
    uvara :

    I to jest jeden z absurdów post-majdanowskiej Ukrainy… nie chcą mieć nic wspólnego z Rosją ale krzyczą i tupią z wściekłości angażując całą UE gdy Rosja mówi im że chce zaprzestać transportu gazu przez ich terytorium… śmierć wrogom, Sława Ukrainie, itd, ale pieniądze (nawet rosyjskie) nie śmierdzą.