We wtorek ministerstwo obrony Estonii wysłało 2400 pistoletów Makarowa na Ukrainę w celu wsparcia wzmocnienia niezależnych zdolności obronnych Ukrainy – poinformował portal estońskiego ministerstwa.

Jak poinformował we wtorek serwis estońskiego ministerstwa obrony, 2400 pistoletów Makarowa zostało wysłanych z Estonii na Ukrainę, aby wzmocnić niezależność tamtejszych służb obrony kraju.

Według ministra obrony Jüri Luika Estonia zdecydowanie i niezłomnie wspiera Ukrainę, „należy przywrócić suwerenność i integralność terytorialną kraju” – przekonywał.

Zobacz też: W Estonii otwarto bazę NATO, która kosztowała 20 mln euro [+FOTO]

„Ciągła agresja Rosji na Krymie i wschodniej Ukrainie jest nie do przyjęcia i ma szerszy wpływ na bezpieczeństwo Europy jako całości” – przekonywał minister obrony Luik. „Dzięki tej przesyłce wspieramy naszego sojusznika, który jest w stanie wojny od sześciu lat” – zaznaczył.

Luik zauważył, że oprócz wsparcia politycznego i pomocy rozwojowej ważne jest również zapewnienie rzeczywistego wsparcia dla niezależnej zdolności obronnej Ukrainy. „Oprócz przekazywania broni, Estonia wspiera Ukrainę w szkoleniu sił specjalnych i medycyny wojskowej oraz dzieli się doświadczeniami w dziedzinie obrony terytorialnej i cyberobrony” – poinformował.

Luik pochwalił Ukrainę, że niezależnie od skomplikowanej sytuacji w tym kraju kontynuuje ważne reformy.

Zobacz też: Kolejne spięcie na linii Ukraina-Gruzja z powodu słów Saakaszwilego

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Major Risto Pärtel, z Estońskich Sił Obronnych, poinformował, że ESO były w stanie przekazać broń, ponieważ przeszły na standardowy kaliber NATO. Pod względem budowy Makarow jest kompaktowy, niezawodny i łatwy w użyciu. „Na pewno będzie ważnym elementem uzbrojenia Ukraińców” – dodał.

Broń wysyłana jest na prośbę Ukrainy i zostanie odebrana przez jej armię. Estonia pokryje koszty transportu w wysokości prawie 7000 euro.

Zobacz też: Ukraina: udane testy nowego silnika rakietowego dla ukraińskiej rakiety Cyklon-4 [+VIDEO]

Kresy.pl/kaitseministeerium.ee

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz