„30 września wejdą w życie przepisy nakładające obowiązek znakowania mięsa sprzedawanego na wagę grafiką przedstawiającą flagę kraju pochodzenia produktu” – poinformował w piątek resort rolnictwa.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w piątek, że 30 września w życie wejdą przepisy, które będą nakładały obowiązek znakowania mięsa sprzedawanego na wagę grafiką przedstawiającą flagę kraju pochodzenia produktu – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Rozporządzenie ministra rolnictwa datowane jest na 22 czerwca 2020 r. Zmienia rozporządzenie dotyczące znakowania poszczególnych rodzajów produktów spożywczych.

Nowelizacja ma na celu wprowadzenie wymogu umieszczania, oprócz informacji słownej o państwie pochodzenia, na etapie sprzedaży detalicznej, także informacji pod postacią grafiki przedstawiającej flagę danego kraju. Zmiany będą dotyczyły sprzedaży świeżego, schłodzonego i zamrożonego mięsa.

„Obowiązek prezentowania grafiki przedstawiającej flagę państwa pochodzenia jest uzupełnieniem informacji, która już w aktualnym stanie prawnym musi być udostępniana konsumentom w obiektach handlowych na wywieszce umieszczonej w widocznym miejscu, towarzyszącej bezpośrednio prezentacji mięsa. Wymóg podawania informacji dotyczących państwa pochodzenia w przypadku nieopakowanego świeżego, schłodzonego i zamrożonego mięsa ze świń, owiec, kóz i drobiu wprowadzono przepisem rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2017 r., zmieniającym rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych” – czytamy w komunikacie resortu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W związku z czasem, który jest potrzebny w celu dostosowania się przedsiębiorców do nowych wymagań, uwzględniony został 90-dniowy okres przejściowy. Oznacza to, że przepisy rozporządzenia wejdą w życie dnia 30 września 2020 r.

Jak pisaliśmy, w 2019 roku wprowadzony został analogiczny przepis dotyczący znakowania ziemniaków flagą kraju pochodzenia. Już wówczas zapowiadano, że kolejnym krokiem będzie znakowanie mięsa.

Zobacz także: Biedronce grozi 1,5 mld zł kary. Co dziesiątą partię owoców i warzyw w jej sklepach fałszywie oznaczoną jako polską

pap / polsatnews.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz