Minister rolnictwa podpisał rozporządzenie ws. znakowania ziemniaków flagą kraju pochodzenia

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podpisał zapowiadane wcześniej rozporządzenie ws. znakowania ziemniaków flagą kraju pochodzenia. Kolejnym krokiem ma być znakowanie mięsa, o co minister zamierza wystąpić do Komisji Europejskiej.

W piątek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował na Twitterze, że podpisał rozporządzenie wprowadzające znakowanie ziemniaków flagą państwa, z którego one pochodzą. Zapowiedział też, że wystąpi do KE o notyfikację znakowania mięsa.

Rozporządzenie to, które zmienia rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych zostało przygotowane w porozumieniu z ministrem zdrowia. Według resortu rolnictwa, zamiany mają dać konsumentom informację o państwie pochodzenia ziemniaków dostępnych w obrocie detalicznym. Poinformowano, że informacji tej będzie towarzyszyć wizerunek flagi państwa z jakiego ziemniaki pochodzą.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Znakowanie będzie wymagane zarówno w przypadku ziemniaków pakowanych, poza tymi w opakowaniach z logo „Produkt polski”, a także sprzedawanych „luzem”, „na wagę”. Zaznaczmy, że w niektórych sklepach w taki sposób sprzedaje się ziemniaki z Polski zmieszane z tymi warzywami sprowadzanymi z zagranicy, np. z Francji czy Wielkiej Brytanii.

Przypomnijmy, że minister Ardanowski na konwencji PiS dwa tygodnie temu zapowiedział, że podpisze rozporządzenie ws. znakowania ziemniaków z Polski polską flagą podpisze w ciągu tygodnia. Stało się to później. Również przy tej okazji polityk ten mówił o planach rządu PiS ws. wystąpienia do KE ws. znakowania mięsa. Przypomnijmy, że znakowanie produktów rolno-spożywczych w sklepach flagą kraju pochodzenia było jednym z postulatów ruchu AGROunia.

Przeczytaj: „Polskie” gruszki z Belgii – AGROUnia walczy z błędnymi oznaczeniami w Biedronce

W ubiegłym roku weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia efektywności prowadzonych działań kontrolnych w zakresie niektórych rynków rolnych. Jednym z jej zakładanych celów jest zapobieganie przepakowywaniu oraz sprzedaży zagranicznych owoców czy warzyw jako polskich.

Jak jednak informowaliśmy, supermarkety i ich dostawcy wprowadzają w błąd konsumentów, sprzedając zagraniczne ziemniaki jako polskie. Rolnicy zrzeszeni w Unii Warzywno Ziemniaczanej domagali się już wówczas oznakowania flagą kraju pochodzenia sprzedawanych w Polsce ziemniaków. Po wstępnej akceptacji Ministerstwo Rolnictwa zamroziło jednak projekt przepisów nakładających obowiązek umieszczania flagi kraju pochodzenia na opakowaniach ziemniaków.

wpolityce.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz