Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, prof. Paweł Śpiewak oświadczył, że nie może „znieść retoryki ratowania Żydów przez Polaków”, ponieważ staje się ona „elementem propagandy”. Chce, żeby „propagandę zastąpił prawdziwy obraz rzeczywistości”, czyli np. częstsze mówienie o szmalcownikach.

W piątek, w 76. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin zrealizowano specjalne wydanie programu „Tłit” Wirtualnej Polski, w którym wziął udział dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, prof. Paweł Śpiewak. Rozmowa dotyczyła m.in. ratowania Żydów na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej. Prof. Śpiewak twierdził, że „po stronie aryjskiej” uratowano bardzo mało Żydów, w stosunku do liczby sprzed wojny.

– Jednym z problemów dyskutowanych szeroko jest problem ratowania Żydów w Polsce. Pamiętajmy też o tym i na to są dowody, że ocalonych Żydów po stronie aryjskiej w czasie wojny na 3,3 mln, które żyły przed wojną było 20 tylko tys. osób. To bardzo mało. W stosunku do całości, jaką stanowili Żydzi w Polsce przedwojennej, to bardzo mała liczba – powiedział dyrektor ŻIH.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Profesor podczas programu mówił także, że mur między Polakami a Żydami był realny, a „wojna, która oddaliła Żydów od Polaków, ten mur tylko wzmocniła”.

– Są ocaleni, ale ci, którzy ratowali byli wydawani przez sąsiadów. Na jednego ratującego Żydów Polaka, było kilku szmalcowników, którzy chcieli na tym zarobić lub donosili z tzw. „czystego altruizmu”. Musimy pamiętać, że to się tak działo – powiedział prof. Śpiewak. Według nie sprawa jest tak złożona, że „mówienie wyłącznie o sprawiedliwych, a zapominanie, że działo się to w trudnym środowisku polskim, które przez okres międzywojenny było poddane antysemickiej propagandzie… mur między Polakami, a Żydami był murem mentalnym, realnym”.

Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego krytycznie ocenił też narrację przedstawiającą Polaków jako naród, który ratował Żydów. Według niego, nie można „robić z siebie narodu wyjątkowego, wyjątkowo miłosiernego, dobrego”.

– Nie mogę znieść retoryki ratowania Żydów przez Polaków – powiedział prof. Śpiewak. – To retoryka, która staje się elementem propagandy. Owszem, mówi się o tym, jest to fakt historyczny. Działała w Polsce Żegota. Było dużo sióstr zakonnych, które ratowały Żydów. Natomiast używanie tego doświadczenia po to, by udowodnić całemu światu i sobie samym, że Polacy są narodem wyjątkowym, bo ratowali Żydów, zapominając o szmalcownikach, jest mówieniem nieprawdy. Ja chcę, by propagandę zastąpił prawdziwy obraz rzeczywistości.

Miesiąc temu w skandalicznym wywiadzie dla czeskiego tygodnika prof. Paweł Śpiewak powiedział m.in., że teza o tym, iż Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców w czasie II WŚ to „oczywisty fakt historyczny, (…) rzecz niezwykle prawdopodobna” oraz, że żydowscy uciekinierzy z gett w większości zginęli z rąk Polaków.

Przeczytaj: MSZ Izraela: wielu Polaków pomagało nazistom i dopuszczało się zbrodni na Żydach – dowody są przytłaczające

wp.pl / dorzeczy.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  Czeslaw :

  Ewangelia według św. Jana: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”.
  „W ustawie Knesetu z 1950 roku, zgodnie z którą Żyd ratujący siebie ma prawo wydać na śmierć swoją rodzinę! Żyd nie może także narażać swojego życia w obronie drugiego człowieka. „cytat http://dom-z-papieru.blogspot.com/2014/03/sprawa-ludzi-wyrabanych-jak-las.html

  „O zbrodniach popełnionych przez Żydów na Polakach nie słychać a przecież były, nie tylko po 1945 ale i w 1939 nie tylko w stosunku do cywili ale i do Żołnierzy Polskich. Wielu Żydów współpracowało z okupantem niemieckim, przyczyniając się do śmierci nie tylko Polaków ale i swoich rodaków były to w szczególności policja żydowska i Judenraty. To dziwne że o tym to środowiska społeczności żydowskiej nie wiedzą i nie potępiają.

  Głoszona od czasów rozbiorowych, wroga nam propaganda, ma na celu zaszczepianie kompleksu niższości Polakom, żeby byli ulegli i pokornie znosili zniewagi, dawniej od zaborców, a obecnie od sąsiadów a w szczególności od Żydów i Ukraińców. W takim celu są nagłaśniane te poświęcenia całych polskich rodzin, żeby uratować Żydów w czasach Holokaustu. W tak ekstremalnej sytuacji, nikt nie wie jak by się zachował, w szczególności w stosunku do dzieci, ale wynosić „pod niebiosa” ojca rodziny który ukrywa Żydów w piwnicy czy w stodole, prawie ze 100% pewnością że zginą i Żydzi i jego rodzina?. Trudno się dziwić że inne narody postrzegają nas jako „nienormalnych”. Czy to się nazywa bohaterstwo czy brak odpowiedzialności i miłości do własnej rodziny?. A czy byli SPRAWIEDLIWI ŻYDZI RATUJĄCY POLAKÓW ? Ryzykowali własnym życiem i swojej rodziny , może zginęli by uratować od śmierci Polaka?. Ja o takim przypadku nie słyszałem. Należy też uświadomić sobie bezwzględność ukrywających się Żydów w stosunku do swoich opiekunów, których świadomie skazywali prawie na pewną śmierć, razem z rodziną. Pisze książki o polskim antysemityzmie m.in. J.T.Gross a my niestety poddajemy się sposobowi przedstawiania okresu okupacji niemieckiej na naszych terenach przez tego typu polakożercze osoby. Licytujemy się w udowadnianiu, jacy to my porządni i bohaterscy, ilu to Polaków zginęło w obronie Żydów, ile to drzewek w Izraelu posadzono dla Polaków „sprawiedliwych wśród narodów świata”. Można to nazwać, niezrozumiałym dla mnie, tragicznym i dziwacznym masochizmem narodowym.”

 2. Avatar
  zefir :

  „Musimy pamiętać,że to się tak działo-zaśpiewał pamiętliwy Śpiewak urodzony w 1951roku.Wg tegoż śpiewaka,nikt nie może”robić z siebie narodu wyjątkowego,wyjątkowo miłosiernego,dobrego”,gdyż takim narodem mogą być tylko Żydzi,czego nie dopowiedział.Śpiewak nie może znieść retoryki ratowania Żydów przez Polaków,nawet gdy jest to fakt historyczny gdyż żydowski mur mentalny na to nie pozwalaKatowanie polskich gojów przez żydowską UB-ecję i NKWD to co innego,Talmud na to zezwala.Śpiewak ochoczo znosi antypolskie jaja,oraz wszystko co polską kasą pachnie jak polska gaża dyrektora ŻIH.Było wśród żydowskich bohaterów skurwielów wielu,tych z policji żydowskiej,Żagiewii,Urzędu do Walki z Lichwą i Spekulacją tzw 13-ką,Judenratów,kapo w niemieckich obozach zagłady,kolaborantów z niemieckimi nazistami z jednostek policyjnych wewnątrz gett,obozów pracy,obozów koncentracyjnych.Wsłaqwili się oni waleniem pałami swych braci,łapankami,rekwizycją,eskortowaniem przesiedleńców,akcjami deportacyjnymi.Ale co tam,izraelski Kneset nakazał ich rehabilitację i puszczenie ich grzechów i zbrodni w zapomnienie,dając Żydowi Śpiewakowi argument i wytyczne do ręki,w tym kogo ma atakować.

 3. Avatar
  bob :

  Przestańcie po nim jechać ma rację to że pis wam mydli oczy jakimś ckliwymi historyjkami żeby jednocześnie negocjować jakieś lewe odszkodowania to macie taką papkę w głowie. Tak mało kto chciał ryzykować życie dla innych tym bardziej innej społeczności tak było wszędzie nie jesteśmy ani lepsi ani gorsi. Ale jesteśmy słabi elity mamy takie jak gosiewska po maturze bez znajomości świata lub pawłowicz prof od nie wiem czego z zachowaniem prostaczki z folwarków …i dlatego od nas chcą wycisnąć te odszkodowania a nie choćby od Węgier