Dowody, że wielu Polaków pomagało nazistom i dokonywało własnych straszliwych zbrodni przeciwko Żydom podczas drugiej wojny światowej, są przytłaczające – napisało MSZ Izraela na Facebooku, promując artykuł o Polakach „polujących na Żydów”.

W niedzielę izraelskie MSZ zamieściło na swoim profilu na Facebooku link do artykułu „Orgia mordu: Polacy, którzy „polowali” na Żydów i wydawali ich nazistom”, który został zamieszczony 11 lutego na łamach dziennika „Haaretz”. Dotyczył on książki Jana Grabowskiego “Judenjagd. Polowanie na Żydów 1942-1945”.

– Dowody, że wielu Polaków pomagało nazistom i dokonywało własnych straszliwych zbrodni przeciwko Żydom podczas drugiej wojny światowej, są przytłaczające – napisało MSZ Izraela. – Każda próba wymazania tej części Holokaustu musi być zwalczana przez wszystkich, którzy cenią sobie prawdę i starają się zapewnić, że zbrodnie tamtej ery nigdy się nie powtórzą.

W artykule „Haaretz”, autorstwa Ofera Adereta zaznaczono, że według Grabowskiego ponad 200 tys. Żydów zostało zabitych, “bezpośrednio i pośrednio” przez Polaków w czasie drugiej wojny światowej.Jego (Grabowskiego) konkluzja: nie było biernych obserwatorów w Holokauście – dodaje Aderet, który w dalszej części obszernie omawia książkę.

Przeczytaj: Netanjahu krytykuje wypowiedź Morawieckiego o „żydowskich kolaborantach”

Działalności i wypowiedziom Jana Grabowskiego, historyka wykładającego na uniwersytecie w Ottawie, stanowczo sprzeciwiała się w minionym roku Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom i współpracujący z nią naukowcy. Już rok temu RDI zwracała uwagę, że Grabowski w swoich publikacjach, a także publicznych wypowiedziach, „fałszuje historię Polski, głosząc tezy sugerujące, że Polacy są współwinni zagłady Żydów”. Zaznaczono, że Grabowski jest cenionym na świecie badaczem historii Holokaustu, prezentującym zarazem stanowisko zbliżone do tez Jana T. Grossa czy Barbary Engelking, według którego Polacy byli współwinni zbrodni Holokaustu, a po II WŚ kontynuowali działania Niemców.

Czytaj również: Swastyki i antypolskie hasła na polskim konsulacie w Tel Awiwie [+FOTO]

Niedawno polski ambasador w Szwajcarii, Jakub Kumoch ujawnił, że Grabowski najpewniej wprowadził w błąd izraelską dziennikarkę Amandę Borschel-Dan, która na łamach „Times of Israel” napisała, że według Szymona Datnera, nieżyjącego badacza Holokaustu, w czasie okupacji z tzw. gett prowincjonalnych i transportów uciekło około 200 tys. Żydów, którzy później zostali zamordowani przez Polaków lub wydani Niemcom. Okazało się, że Datner nigdzie nie napisał, jakoby Polacy zamordowali lub wydali 200 tys. Żydów, ale, że tyle wynosiła globalnie liczna żydowskich uciekinierów z gett i transportów, z których ok. połowa przeżyła wojnę. Dziennikarka przyznała, że nie czytała prac Datnera, a liczbę 200 tys., jako rzekome szacunki Datnera nt. liczby Żydów zabitych przez Polaków podał jej Grabowski.

Interia.pl / wpolityce.pl / Kresy.pl

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. RAFALXJXJXJ
  RAFALXJXJXJ :

  Szkalowanie Polaków wciąz trwa – ale prawda musi byc CODZIENNIE GŁOSZONA Z NASZYCH UST NA CAŁY ŚWIAT AŻ DO SKUTKU. Tu chodzi nasze przetrwanie jako narodu a nie tylko o prawde historyczną. To preludium do zagarnięcia polskich lasów ,jezior , działek pracowniczych , domów , zakładów i ulic. To V Rozbiór Polski przez Żydów.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. zefir
  zefir :

  W styczniu 1943 roku, kiedy raporty o holokauście dotarły do Palestyny, syjonistyczni przywódcy odbyli dyskusję dotyczące tego, czy fundusze przeznaczone na rozwój Yishuv, czyli społeczności żydowskiej w Palestynie — powinny być skierowane na wysiłki zmierzające do ratowania Żydów europejskich. Rabin Itshe Meir Levin, przywódcaultraortodoksyjnej partii Agudat Yisrael, w czasie spotkania Syjonistycznego Komitetu Wykonawczego błagał: “Czy nie wstrzymacie pracy w Palestynie w czasie kiedy oni mordują oraz wyrzynają Żydów setkami tysięcy, a nawet milionami? Nie twórz nowych osiedli, przeznacz te pieniądze[iv] na te potrzeby.”[v]

  Gruensbaum odpowiedział na to, że ponieważ: “Syjonizm jest ponad wszytkim”, on nie przeznaczy żadnych funduszy na wysiłki zmierzające do ratowania [Żydów z holocaustu — Andy].

  Gruensbaum miał także powiedzieć, że: “Jedna krowa w Palestynie jest ważniejsza niż wszystcy Żydzi w Polsce.”[vi]

 3. jwu
  jwu :

  Nie wiem co mam myśleć, obserwując te wszystkie hektolitry pomyj jakie spływają na Polskę (podając coraz to wyższą liczbę zamordowanych ,przez Polaków Żydów).Przecież to jest wyłącznie im na rękę .Bo z ofiar (jakimi byliśmy), zrobią nas sprawcami holocaustu.A od sprawców łatwiej wyciągnąć kasę niż od poszkodowanych.Bo mogłaby się za nami ująć opinia światowa.Z katem nikt nie rozmawia.I dlatego zastanawiam się, czy ta ustawa nie była krecią robotą zrobioną pod Żydów i ich bezspadkowe roszczenia ?

 4. Sun Escobar
  Sun Escobar :

  Równie przytłaczające są też dowody na zbrodnie dokonane przez żydów na żydach i Polakach. Pomocnictwo rosjanom w zsyłkach Polaków na Sybir, działalność żydów w NKWD, UB. KAPO żydowskie w Auschwitz i innych obozach. Nie zamiotą tego pod dywan.

 5. jazmig
  jazmig :

  Zginęło podobno 6 mln Żydów. Z transportów uciekło 200 tys., a 100 tys przeżyło, czyli 100 tys uratowali Polacy, bo przecież nie Niemcy i nie inni Żydzi.

  Drugie tyle zginęło niekoniecznie z winy Polaków, a nawet na pewno bez polskiej winy, bo ich powyłapywały niemieckie patrole, umarli z powodu ran i złamań doznanych podczas opuszczania wagonów z transportem itp.

  Przyjmijmy zatem, że Polacy są winni śmierci 50 tys. Żydów, co i tak jest liczbą mocno zawyżoną. Stanowi to 0,83% wymordowanych Żydów. Za resztę, tj 99,17% odpowiadają Niemcy.