Siergiej Skripal wyszedł ze szpitala

Były agent rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który przeszedł na stronę brytyjską Siergiej Skripal wyszedł ze szpitala w Salisbury po ponad dwóch miesiącach od próby otrucia go.

Siergiej Skripal – były pułkownik GRU, w skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii, a potem wymieniony na innych szpiegów – oraz jego córka Julia 4 marca trafili do szpitala w stanie krytycznym, po tym jak zostali zaatakowani środkiem Nowiczok przed centrum handlowym w Salisbury na południowy zachód od Londynu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Julia Skripal wyszła ze szpitala na początku kwietnia. Jeszcze przed opuszczeniem szpitala córka byłego oficera GRU poinformowała, że czuje się coraz lepiej i prosi o uszanowanie prywatności jej samej i jej rodziny. Oświadczenie zostało wydane za pośrednictwem londyńskiej policji. Julia Skripal zaznaczyła że cała ta sytuacja jest dość dezorientująca.

Pod koniec marca brytyjscy lekarze ostrzegali, że Siergiej Skripal i jego córka znajdowali się w stanie krytycznym i mogli doznać nieodwracalnego uszkodzenia mózgu.

Media zwracają uwagę, że ws. otrucia Skripalów w Salisbury istnieje wiele znaków zapytania. Według ostaniej wersji, na której koncentrują się brytyjscy śledczy Siergiej Skripal,  i jego córka zetknęli się ze środkiem paralityczno-drgawkowym na drzwiach wejściowych do domu. Cząsteczki substancji trującej zidentyfikowano także w samochodzie, którym podróżował razem z córką. Przedstawiona wersja jest już kolejną, którą przedstawiają brytyjscy śledczy badający sprawę otrucia Skripala. Brytyjskie władze są przekonane, iż do ataku użyto środka bojowego o nazwie „Nowiczok” oraz, że pochodzi on z Rosji. Pierwotnie przyjmowano, że środek ten został dostarczony do Wielkiej Brytanii, prawdopodobnie przez Rosjan, i dopiero tam zastosowany jako trucizna (bez wskazania dokładnego miejsca, w którym mogłoby do tego dojść).

Jak informowaliśmy, Siergiej Skripal i jego córka otrzymają szansę przeniesienia do USA, gdzie dzięki MI6 i CIA dostaną nową tożsamość. Źródło na które powołuje się „Sunday Times” zaznaczyło, że oczywistym miejscem na ich przesiedlenie są Stany Zjednoczone, gdzie będzie mniej prawdopodobne, że ktoś będzie próbował ich zabić i będzie ich łatwiej chronić. Dodano również, że rozważane są także pozostałe kraje wchodzące w skład tzw. sojuszu wywiadowczego pięciorga oczu (The Five Eyes), tj. Australia, Kanada i Nowa Zelandia.

 [uniset_ads_codeblock zoneid_desktop=’99’ zoneid_mobile_l=’100′ zoneid_mobile_s=’100′ wrapper_element=” wrapper_element_attributes=” escape_html=” deactivate_shortcode=” deactivate_wrapper=’

Kresy.pl / onet.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz