Brytyjska gazeta “Sunday Times” podała w niedzielę, że były pułkownik GRU Siergiej Skripal oraz jego córka otrzymają szansę przeniesienia do USA, dostaną nową tożsamość.

Dziennik poinformował, że chociaż Siergiej i Julia Skripal wciąż pozostają w szpitalu, to w związku z poprawiającym się ich stanem zdrowia, brytyjskie służby chcą zagwarantować im bezpieczeństwo w przyszłości. Oficerowie brytyjskiego wywiadu mieli rozmawiać na ten temat m.in. ze swoimi odpowiednikami z amerykańskiej CIA. Amerykanie zaoferowali relokację byłego szpiega i jego córki do Stanów Zjednoczonych, zapewniając im nową tożsamość.

Źródło na które powołuje się “Sunday Times” zaznaczyło, że oczywistym miejscem na ich przesiedlenie są Stany Zjednoczone, gdzie będzie mniej prawdopodobne, że ktoś będzie próbował ich zabić i będzie ich łatwiej chronić. Dodano również, że rozważane są także pozostałe kraje wchodzące w skład tzw. sojuszu wywiadowczego pięciorga oczu (The Five Eyes), tj. Australia, Kanada i Nowa Zelandia.

ZOBACZ TAKŻE: Julia Skripal wydała oświadczenie: Sytuacja jest dość dezorientująca

Dziennikarze opisali wskazali presję na kancelarię premier Theresy May w sprawie ujawnienia większej liczby szczegółów dotyczących ataku w Salisburym, aby udowodnić opinii publicznej odpowiedzialność Rosji za próbę zabójstwa Skripala. W kręgach rządowych mają pojawiać się obawy, że wysiłki Kremla, poddające w wątpliwość ustalenia brytyjskich śledczych, mogą przynieść efekty.

Gazeta dodała, że prawdopodobnie w środę wydana może zostać oficjalna opinia Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), ma potwierdzić, że użyta w zamachy substancja to produkowany w Rosji Nowiczok.

Do dyskusji dotyczących rosyjskiego stanowiska włączył się również brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson, który w komentarzu dla “Sunday Timesa” oskarżył Rosję o używanie w tej sprawie “taktyki dywersyjnej” i “cyniczną próbę ukrycia trudnych faktów pod falą kłamstw i dezinformacji”.

Kresy.pl / forsal.pl / times.co.uk

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply