Nawet w przypadku opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej obywatele tego państwa będą mogli wjeżdżać do państw strefy Schengen bez wiz.

Parlament Europejski przegłosował w czwartek przepisy zakładające, że obywatele Wielkiej Brytanii nie będą potrzebowali wizy by wjechać do strefy Schengen po Brexicie. Zgodnie z nowymi zasadami Brytyjczycy będą mogli przebywać bez wizy na terytorium państw należących do strefy 90 dni w ciągu okresu 180 dni.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W uchwalony przepisach nazwano Gibraltar brytyjską „kolonią” co już na początku lutego wzbudziło protest ze strony Londynu. „Gibraltar nie jest kolonią i jest całkowicie nieodpowiednim opisywać go w ten sposób” – powiedział wówczas rzecznik brytyjskiego rządu.

Izba Gmina zdobyła się natomiast na pierwszy konkretny ruch w sprawie Brexitu. Większością zaledwie jednego głosu (313 do 312) deputowani przegłosowali uchwałę zobowiązującą premier Theresę May do kontynuowania negocjacji z władzami Unii Europejskiej by zapobiec tak zwanemu „twardemu Brexitowi”, czyli opuszczeniu Unii bez żadnej umowy regulującej przyszłe relacje Wielkiej Brytanii ze Wspólnotą. Izba Gmin zobowiązała szefową rządu do złożenia w Brukseli wniosku o odłożenie w czasie w terminu Brexitu, który obecnie jest wyznaczony na 12 kwietnia.

Co ważne projekt uchwały został złożony przez deputowaną Partii Pracy Yvette Cooper. Za jej wnioskiem zagłosowało obok deputowanych opozycji 14 członków Partii Konserwatywnej. Przeciw wystąpili głównie torysi i reprezentanci Demokratycznej Partii Ulsteru ale też 9 laburzystów.

Jak pisaliśmy, Izba Gmin już trzykrotnie odrzuciła wynegocjowane przez Theresę May z Brukselą porozumienie o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

euronews.com/bbc.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz