Francja, Niemcy, Grecja, Włochy i Wielka Brytania ogłosiły w czwartek rozpoczęcie międzynarodowego projektu dotyczącego rozwoju możliwości śmigłowców nowej generacji – czytamy w komunikacie NATO.

Jak podała służba prasowa NATO, Francja, Niemcy, Grecja, Włochy i Wielka Brytania, ogłosiły w czwartek rozpoczęcie międzynarodowego projektu dotyczącego rozwoju możliwości śmigłowców nowej generacji.

Projekt jest poświęcony modernizacji istniejących flot jest jednym z projektów High Visibility Projects (HVP) NATO .

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Znaczna liczba średnich śmigłowców wielozadaniowych obsługiwanych obecnie przez członków sojuszu osiągnie koniec swojego cyklu życia w okresie 2035-2040 i później, co spowoduje konieczność wymiany – podało biuro prasowe.

Projekt śmigłowców nowej generacji ma na celu opracowanie rozwiązania dla nadchodzących wymagań, wykorzystując szeroki zakres najnowszych postępów w technologii, metodach produkcji, a także koncepcjach operacyjnych. W nadchodzących latach eksperci ze wszystkich pięciu krajów opracują wyczerpujący program prac, zaczynając od zdefiniowania solidnego zestawienia wymagań i wielofazowego planu współpracy.

Ministrowie obrony pięciu sojuszników podpisali list intencyjny w celu opracowania całkowicie nowego śmigłowca. „Inwestując nasze zasoby i kierując nasze inicjatywy rozwojowe w ramach wielonarodowych ram, zapewniamy, że członkowie sojuszu są wyposażeni w najlepsze dostępne zdolności, co pomaga utrzymać przewagę technologiczną NATO” – podkreślił zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoană.

Zobacz też: Kolejny incydent nad Bałtykiem. Rosyjski myśliwiec wysłany w celu przechwycenia jednostek NATO

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Projekt podkreśla zaangażowanie sojuszników NATO w utrzymanie przewagi technologicznej i kontynuowanie międzynarodowej współpracy, gdy tylko jest to możliwe” – czytamy w komunikacie.

Listy intencyjne są dokumentami niewiążącymi, a początkowy wysiłek w zakresie współpracy jest zasadniczo otwarty dla innych sojuszników i partnerów NATO, z zastrzeżeniem zgody obecnych uczestników, poinformował przedstawiciel NATO w odpowiedzi na pytania portal Defense News.

Szczegóły, w tym koszt, podział pracy między pięć krajów i konkretne ramy czasowe, nie zostały jeszcze opublikowane. NATO przewiduje, że ministrowie obrony krajów uczestniczących podpiszą prawnie wiążący protokół ustaleń na wstępną fazę koncepcyjną około 2022 roku.

Zobacz też: Ministerstwo obrony Rosji opracowuje bezzałogowy śmigłowiec szturmowy

Kresy.pl/Nato.int/Defense News

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz