W niedzielę wieczorem prezydent Serbii Aleksander Vuczić nazwał zwycięstwo Serbskiej Partii Postępowej w wyborach parlamentarnych mianem „historycznego”. Z nieoficjalnych danych wynika, że na partię głosowało 63,4 proc. wyborców.

Z nieoficjalnych danych wynika, że Serbska Partia Postępowa otrzymała w niedzielnych wyborach parlamentarnych 63,4 proc. poparcia – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). Prezydent Serbii Aleksander Vuczić, który przewodzi partii, nazwał wynik wyborczy „historycznym zwycięstwem”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Otrzymaliśmy największe w historii poparcie narodu, głosowało na nas ponad dwa miliony wyborców, zdecydowana większość z 3 milionów trzystu tysięcy” – powiedział prezydent w sztabie wyborczym partii, po ogłoszeniu wyników exit poll, oraz pierwszych nieoficjalnych wyników z komisji wyborczej. Dodał, że partia zwyciężyła w tych miejscach, w których wcześniej przegrywała.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nieudzielne wybory parlamentarne w Serbii są pierwszymi wyborami, które odbyły się w Europie po wybuchu pandemii koronawirusa. Były pierwotnie planowane na kwiecień.

Na drugim miejscu znalazła się koalicyjna Socjalistyczna Paria Serbii, otrzymując 10,3 proc. głosów. Trzecie miejsce zajął Sojusz Patriotyczny Serbii – 3,9 proc. głosów.

Frekwencja przekroczyła 45 proc.

Wyniki wyborów nie zaskoczyły opinii publicznej w kraju. Przedwyborcze sondaże wskazywały wysokie poparcie dla partii rządzącej. Większość opozycji zbojkotowała wybory, zarzucając władzy ignorowanie zagrożenia zdrowia, a także brak demokratycznych standardów w czasie kampanii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Opozycyjni politycy, a także niektóre organizacje pozarządowe zarzucały prezydentowi Serbii i jego partii autorytarne zapędy, używanie przemocy wobec przeciwników politycznych, oszustwa wyborcze, korupcję, nepotyzm, oraz powiązania ze zorganizowaną przestępczością. Wspomniane zarzuty zawsze spotykały się ze zdecydowanym zaprzeczeniem ze strony Vuczicia.

Z powodu obostrzeń epidemicznych kampania wyborcza odbywała się głównie w telewizji. Krytycy serbskich władz uważają, że rząd w dużym stopniu ogranicza wolność mediów.

Przeciwnicy prezydenta Serbii uważają, że surowe obostrzenia zostały zdjęte na początku czerwca jedynie w celu umożliwienia przeprowadzenia wyborów.

Zobacz także: Prezydent Serbii za zamrożeniem kwestii Kosowa

pap / gazetaprawna.pl / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz