Koalicja pod wodzą rządzącego Bułgarią przez ponad dekadę Bojko Borisowa zwyciężyła w kolejnych przedterminowych wyborach w Bułgarii.

W niedzielę Bułgarzy wzięli udział w czwartych przedterminowych wyborach parlamentarnych w ciągu półtorej roku. Społeczeństwo jest najwyraźniej nimi zmęczone, bowiem odnotowano najniższą frekwencję od czasu upadku komunizmu, jak podkreśliła miejscowa agencja informacyjna Novinite.

Według danych Centralnej Komisji Wyborczej w wyborach zwyciężyła koalicja partii “Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii” (GERB) i Związku Sił Demokratycznych (SDS), którą wskazało 25,33 proc. głosujących. Dopiero za nimi znalazła się liberalna koalicja, która zwyciężyła w poprzednich, ubiegłorocznych wyborach – “Kontynuujemy zmiany”. Liberałowie otrzymali 20,20 proc. poparcia. Dwie siły polityczne niejako zamieniły się poziomem poparcia.

Na trzecim miejscu znalazł się reprezentujący turecką mniejszość Ruch na Rzecz Praw i Wolności (DPS), który z poparciem 13,76 proc. urósł o jeden punkt procentowy. Na czwartym miejscu znalazła się nacjonalistyczna i prorosyjska partia “Odrodzenie” (Wyzrażdane) z 10,17 proc. poparcia, co oznacza więcej niż dwukrotny wzrost, bowiem w zeszłym roku stronnictwo to osiągnęło 4,8 proc.

Postkomunistyczna Bułgarska Partia Socjalistyczna uzyskała 9,3 proc. poparcia i jest to najsłabszy wynik wyborczy w jej historii. Do Zgromadzenia Narodowego wejdą jeszcze liberalna Demokratyczna Bułgaria (DB) z 7,44 proc. głosów i partia “Bułgarzy wstańcie!” (BW) z 4,66 proc.

Ta ostatnia to stronnictwo założone zaledwie w maju przez Stefana Janewa tymczasowego premiera technicznego powołanego w 2021 r. przez prezydenta Rumena Radewa, a także technicznego ministra obrony w innym rządzie tymczasowym w 2017 r. Janew tę drugą funkcję pełnił także od grudnia 2021 r. w liberalnym rządzie Kiriła Petkowa, jednak został zdymisjonowany 1 marca za to, że określał rosyjską inwazję na Ukrainę mianem “specjalnej operacji wojskowej” nie wojny.

Janew już wcześniej dał się poznać jako polityk nieco zdystansowany od USA, gdy w grudniu stwierdził, że Bułgaria nie potrzebuje amerykańskiego kontyngentu na swoim terytorium, a w styczniu postulował oparcie bezpieczeństwa tego państwa na własnych siłach zbrojnych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Charakterystyczne, że do parlamentu nie wejdzie populistyczna partia “Jest taki naród” (ITN), która uzyskała zaledwie 3,83 proc. poparcia. Założona przez popularnego muzyka i celebrytę telewizyjnego Sławiego Trifonowa partia jeszcze w lipcu 2021 r. wygrała drugie z kolei wybory przedterminowe.

Wynik wyborów nie stworzył łatwej perspektywy dla stworzenie kolejnej koalicji rządzącej, ale inicjatywa przejdzie w ręce zwycięskiego Bojko Borisowa. Był on premierem bałkańskiego kraju, z krótkimi przerwami, od 2009 do 2021 r. Ciągnęły się zanim oskarżenia o związki z przestępczością zorganizowaną jeszcze w czasach, gdy był wysokim oficerem policji, a także o skorumpowanie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Borisow złożył dymisję w lutym 2021 r., po tym, gdy w 2020 roku stał się celem masowych protestów społecznych. O ile GERB udało się jeszcze wygrać pierwsze przedterminowe wybory w kwietniu, choć minimalnie, bez szans na zebranie parlamentarnej większości, to kolejne, w lipcu, partia Borisowa przegrała. Jednak zwycięska w nich populistyczna partia „Jest taki naród” również nie zdołała stworzyć większości, głównie na skutek mało trafnych posunięć jej lidera, piosenkarza i telewizyjnego celebryty Sławiego Trifonowa, które zraziły potencjalnych partnerów koalicyjnych.

W trzecich wyborach przedterminowych w listopadzie 2021 r. zwyciężyła koalicja liberałów “Kontynuujemy zmiany”, której, dzięki koalicji z BSP i ITN, udało się w grudniu stworzyć rząd pod przewodnictwem Kiryłła Petkowa. Ten upadł jednak już w czerwcu po tym, gdy swoje poparcie wycofała ta ostatnia partia. Kolejne próby wyłonienia nowej większości nie powiodły się i prezydent Radew zdecydował się w sierpniu na rozwiązanie parlamentu.

results.cik.bg/novinite.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply