Wobec niemożności utworzenia nowej koalicji rządzącej prezydent Bułgarii Rumen Radew podjął w poniedziałek decyzję o rozwiązaniu Zgromadzenia Narodowego.

47 Zgromadzenie Narodowe Bułgarii zakończy swoją kadencję przed terminem, w dniu 2 sierpnia, jak podała agencja Novinite. Radew wyznaczył też datę przedterminowych wyborów parlamentarnych. Będą to już czwarte przedterminowe wybory parlamentarne w Bułgarii od kwietnia 2021 roku.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Do rozwiązania parlamentu doszło na skutek trzykrotnej porażki zasiadających w nim partii w kwestii powołania nowego rządu. Konieczność taka nastąpiła po wotum nieufności dla premiera Kiriła Petkowa w czerwcu. Doszło do niego wówczas na skutek wyjścia z koalicji rządzącej populistycznej partii „Jest taki naród” (ITN).

Do czasu wyborów i wyłonienia nowego rządu przez kolejne Zgromadzenie Narodowe władzę w Bułgarii będzie sprawował pozaparlamentarny rząd tymczasowy nominowany przez prezydenta Radewa, podobnie jak to było w zeszłym roku.

Pełniącym obowiązki premiera będzie Galab Donew. 55-letni Donew ma doświadczenie rządowe. W latach 2014-2016 był wicepremierem oraz ministrem pracy i polityki socjalnej. Po odejściu z tego stanowiska pracował jako wicedyrektor departamentu audytu wewnętrznego w Ministerstwie Obrony Bułgarii.

 

Przed czerwcowym wotum nieufności rząd Petkowa, popierany przez dwie partie liberalne, socjalistów i ITN, funkcjonował zaledwie pół roku. Wcześniej, w 2021 r. przedterminowe wybory parlamentarne odbyły się kolejno trzy razy. Pod dwóch pierwszych wyborach parlamentarzyści nie byli w stanie

novinite.com/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz