Francuzi zbudują metro w Belgradzie

Mimo, że Belgrad jest stolicą europejskiego państwa z 1,3 mln mieszkańców do tej pory nie posiada sieci metra. W tym roku ma rozpocząć się jego budowa.

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić przyjechał dziś do Paryża gdzie spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Pałacu Elizejskim. Serbski przywódca ogłosił po spotkaniu, że przed końcem tego roku rozpocznie się budowa pierwszej linii metra w Belgradzie. Wykonawcą tej budowy będą Francuzi. Vuczić wymienił w tym kontekście koncern Alstom. Macron dodał, że budowa belgradzkiego metra powinna zakończyć się do 2028 r.

“Metro nie jest już marzeniem czy przedwyborczą obietnicą ale staje się rzeczywistością” – stwierdził serbski prezydent. Vuczić nazwał budowę metra “wielkim projektem”, który przyniesie jego państwu pozytywne zmiany jak zacytował portal b92.net. Polityka uznał też, że jest kontrkat jest “nowym momentem” dla współpracy jego państwa z Francją.

W kontekście rozwoju gospodarki swojego państwa serbski prezydent wzywał swoich rodaków do mobilizacji – “Nie śpijcie, nie wstawajcie późno. Musimy pracować w weekendy, musimy pracować ciężej aby dogonić najbardziej rozwinięte państwa w Europie” – zacytował chorwacki portal Dnevno. Jednocześnie Vuczić powiedział, że Serbia jest już “regionalną potęgą” i przechodzi “odnowę” swojej państwowości.

Serbski prezydent poinformował, że przedmiotem jego rozmów z francuskim gospodarzem była też kwestia regionu Kosowa, dwustronnych relacji handlowych oraz procesu integracji z Unią europejską. W tej ostatniej kwestii Vuczić oświadczył, że popiera propozycje Paryża w kwestii sposobu otwarcia negocjacji akcesyjnych jaka została przedłożona przez Francuzów Komisji Europejskiej.

Czytaj także: Serbia przyjęła pierwszą partię rosyjskiej szczepionki na koronawirusa

b92.net/dnevno.hr/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply