Pilotażowa partia rosyjskiej szczepionki przeciw koronawirusowi Sputnik V  została dostarczona do Serbii, poinformował prezydent Serbii Aleksandar Vucić – przekazał w piątek portal Company news hq.

Jak przekazał w piątek portal Company news hq prezydent Serbii Aleksandar Vucić poinformował, że do kraju została dostarczona pierwsza partia rosyjskiej szczepionki przeciw koronawirusowi.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Naszym zadaniem jest zapewnienie szczepionek i pozwolenie ludziom na dokonanie wyboru, ponieważ każda szczepionka, która zostanie oficjalnie zarejestrowana, jest dobra” – powiedział Vucić w wywiadzie dla serbskiej telewizji RTS w czwartek wieczorem. „Mogę przekazać ekskluzywne informacje, mówiąc, że dzisiaj pierwsza partia rosyjskiej szczepionki, 20 dawek, została dostarczona do Serbii” – poinformował Vucić.

Prezydent ogłosił 11 sierpnia, że ​​jest gotowy jako pierwszy przetestować rosyjską szczepionkę przeciwko koronawirusowi, „kiedy serbscy specjaliści powiedzą, że jest dobra”. 12 listopada powiedział, że jego kraj zgodził się na zakup 1,8 miliona dawek szczepionki Pfizer i negocjuje możliwy zakup szczepionek z Chin i Rosji.

Zobacz też: Czarnogóra i Serbia wydaliły swoich dyplomatów, w tle konflikt historyczny

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

11 sierpnia Rosja zarejestrowała pierwszą na świecie szczepionkę przeciwko nowemu koronawirusowi. Szczepionka o nazwie Sputnik V została opracowana przez Narodowe Centrum Badań Epidemiologii i Mikrobiologii Ministerstwa Zdrowia Gamaleja, a jej badania kliniczne zakończyły się sukcesem w czerwcu i lipcu. Rosyjskie ministerstwo zdrowia poinformowało 15 sierpnia, że ​​rozpoczęto produkcję szczepionki. Trzeci, porejestracyjny etap badań klinicznych rozpoczął się w Moskwie 7 września. Ochotnikom podano pierwszą dawkę szczepionki we wrześniu. W badaniach bierze udział 40 000 osób, przy czym 10 000 z nich jest zaszczepionych placebo.

Zgodnie z wynikami badań okresowych, skuteczność szczepionki przekracza 95% 42 dnia po zaszczepieniu pierwszą dawką, jeśli pacjent otrzymał również drugą dawkę. Zamówienia na ponad 1,2 miliarda dawek szczepionki Sputnik V napłynęły z ponad 50 krajów.

Zobacz też: Tass: Korea Południowa prowadzi rozmowy z Rosją w sprawie produkcji szczepionki Sputnik V

Kresy.pl/Companynewshq/RTS

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz