Pilotażowa partia rosyjskiej szczepionki przeciw koronawirusowi Sputnik V  została dostarczona do Serbii, poinformował prezydent Serbii Aleksandar Vucić – przekazał w piątek portal Company news hq.

Jak przekazał w piątek portal Company news hq prezydent Serbii Aleksandar Vucić poinformował, że do kraju została dostarczona pierwsza partia rosyjskiej szczepionki przeciw koronawirusowi.

„Naszym zadaniem jest zapewnienie szczepionek i pozwolenie ludziom na dokonanie wyboru, ponieważ każda szczepionka, która zostanie oficjalnie zarejestrowana, jest dobra” – powiedział Vucić w wywiadzie dla serbskiej telewizji RTS w czwartek wieczorem. „Mogę przekazać ekskluzywne informacje, mówiąc, że dzisiaj pierwsza partia rosyjskiej szczepionki, 20 dawek, została dostarczona do Serbii” – poinformował Vucić.

Prezydent ogłosił 11 sierpnia, że ​​jest gotowy jako pierwszy przetestować rosyjską szczepionkę przeciwko koronawirusowi, „kiedy serbscy specjaliści powiedzą, że jest dobra”. 12 listopada powiedział, że jego kraj zgodził się na zakup 1,8 miliona dawek szczepionki Pfizer i negocjuje możliwy zakup szczepionek z Chin i Rosji.

Zobacz też: Czarnogóra i Serbia wydaliły swoich dyplomatów, w tle konflikt historyczny

11 sierpnia Rosja zarejestrowała pierwszą na świecie szczepionkę przeciwko nowemu koronawirusowi. Szczepionka o nazwie Sputnik V została opracowana przez Narodowe Centrum Badań Epidemiologii i Mikrobiologii Ministerstwa Zdrowia Gamaleja, a jej badania kliniczne zakończyły się sukcesem w czerwcu i lipcu. Rosyjskie ministerstwo zdrowia poinformowało 15 sierpnia, że ​​rozpoczęto produkcję szczepionki. Trzeci, porejestracyjny etap badań klinicznych rozpoczął się w Moskwie 7 września. Ochotnikom podano pierwszą dawkę szczepionki we wrześniu. W badaniach bierze udział 40 000 osób, przy czym 10 000 z nich jest zaszczepionych placebo.

Zgodnie z wynikami badań okresowych, skuteczność szczepionki przekracza 95% 42 dnia po zaszczepieniu pierwszą dawką, jeśli pacjent otrzymał również drugą dawkę. Zamówienia na ponad 1,2 miliarda dawek szczepionki Sputnik V napłynęły z ponad 50 krajów.

Zobacz też: Tass: Korea Południowa prowadzi rozmowy z Rosją w sprawie produkcji szczepionki Sputnik V

Kresy.pl/Companynewshq/RTS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz