George Soros proponuje krajom członkowskim UE, żeby ominęły weto budżetowe Polski i Węgier poprzez emisję tzw. obligacji wieczystych – kraje spłacałyby tylko odsetki, ale nigdy nie spłaciłyby kapitału.

Kontrowersyjny miliarder i finansista George Soros zaproponował mechanizm, który jego zdaniem umożliwiłby krajom członkowskim Unii Europejskiej ominięcie weta Polski i Węgier względem unijnego budżetu i funduszu naprawczego, w związku z uzależnianiem ich od tzw. mechanizmu praworządnościowego.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

– Po zawetowaniu przez Węgry i Polskę budżetu Unii Europejskiej i funduszu naprawczego COVID-19 argumenty za emisją obligacji wieczystych nigdy nie były mocniejsze – przekonuje Soros, finansista znany z forsowania na świecie przemian politycznych w kierunku liberalnym. Dodaje, że co prawda obecnie UE nie może tego zrobić, ale za to „wiele jej państw członkowskich może i powinno”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Miliarder uważa, że w Unii na drugim biegunie względem stanowiska Polski i Węgier są takie kraje, jak Austria, Dania, Finlandia, Holandia i Szwecja, bardziej zainteresowane „oszczędzaniem pieniędzy niż wkładem w dobro wspólne”.

Dla Sorosa jedyną opcją, by obejść polsko-węgierskie weto, są obligacje wieczyste. Jak pisze portal Money.pl, ich mechanizm zakłada, że nigdy się ich nie spłaci. Pożyczający spłaca roczne odsetki „wieczyście”, czyli do końca świata.

Zaproponowane przez Sorosa rozwiązanie skrytykował na premier Słowenii, Janez Jansa. „Trzymaj się z dala od Europy, proszę” – napisał na Twitterze. Szef słowackiego rządu dodał, że takie rozwiązanie może doprowadzić do rozbicia Unii Europejskiej.

Przeczytaj: RMF: kraje unijne sygnalizują możliwość kompromisu ws. weta budżetowego Polski i Węgier

Jak pisaliśmy, George Soros już wcześniej publicznie twierdził, że Unia Europejska nie powinna iść na kompromis z Polską i Węgrami w sprawie mechanizmu uzależniającego unijne wypłaty od „przestrzegania praworządności”. Jego zdaniem polsko-węgierskie weto można obejść i pozbawić oba kraje pieniędzy.

„Przepisy o praworządności zostały przyjęte. W przypadku braku porozumienia w sprawie nowego budżetu, stary budżet, który wygasa z końcem 2020 roku, jest przedłużany na rok. Węgry i Polska nie otrzymałyby żadnych płatności z tego budżetu, ponieważ ich rządy łamią praworządność” – napisał Soros w swoim artykule na ten temat. Jego zdaniem, możliwe jest także obejście weta w przypadku unijnego funduszu naprawczego, przy użyciu procedury wzmocnionej współpracy, co zostało zaproponowane przez Guya Verhofstadta.

Na artykuł miliardera odpowiedział premier Węgier Viktor Orban, publikując własny. Bronił w nim państw narodowych w Europie, twierdząc, że Soros dąży do ich likwidacji i „zjednoczenia kontynentu pod egidą globalnego imperium” m.in. poprzez promowanie masowej imigracji i wieloetnicznych społeczeństw otwartych oraz „rozmontowanie narodowego procesu decyzyjnego” i oddania go w ręce globalnej elity.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Sieć Sorosa, która wplotła się w europejską biurokrację i jej elity polityczne, od lat stara się uczynić z Europy kontynent imigrancki. Sieć Sorosa, promująca globalne otwarte społeczeństwo i dążąca do zniesienia ram narodowych, jest dziś największym zagrożeniem, przed którym stoją państwa Unii Europejskiej” – ocenił szef węgierskiego rządu.

Czytaj także: Orbán: Soros jest zagrożeniem dla Węgrów i Polaków

money.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz